23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

BCL: Η ΑΕΚ «κυνηγάει» τη Χάποελ που «καλπάζει» – Εκπλήξη στη Γαλλία (vids)

Η 4η αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (6/11) με την εμφατική νίκη της ΑΕΚ επί της Μπαντίρμα στην Τουρκία να ξεχωρίζει στο 2ο όμιλο όπου η Χάποελ Ιερουσαλήμ διατήρησε το αήττητό της απέναντι στους Πολωνούς της Άνβιλ Βλότσλαβεκ. Μεγάλο ματς έγινε στην Ισπανία όπου η Μανρέσα υποχρέωσε την Τουρκ Τέλεκομ στην πρώτη της ήττα στη διοργάνωση ενώ θύμα έκπληξης έπεσε η Στρασμπούργκ που είδε τη Χάποελ Χολόν να φεύγει νικήτρια από τη Γαλλία.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ροος παίζοντας ως πλέι μέικερ ήταν και πάλι φοβερός, δεν άφησε τον Μάριο Τσάλμερς να κάνει το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα και υπήρξε ο ακρογωνιαίος λίθος της εντυπωσιακής νίκης της ΑΕΚ στην Πάνορμο επί της Μπαντίρμα με 68-50. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Ένωσης στο φετινό BCL και ήρθε χάρη στην προσήλωση στην άμυνά της, τον έλεγχο των ριμπάουντ και φυσικά το καταπληκτικό Κουβανό της. Διαβάστε λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της νίκης της ΑΕΚ ΕΔΩ.

H «Ένωση» συνεχίζει έτσι κυνηγάει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, η οποία ανέβασε το ρεκόρ της σε 4-0 αφού παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Άνβιλ Βλότσλαβεκ επικράτησε με 112-94 με τον Σουλεϊμάν Μπράιμο να πετυχαίνει 33 πόντους.

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου που διεξαγόταν σήμερα η Ράστα Βέχτα πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Άντβερπ με 81-74, αφού άντεξε στην αντεπίθεση των Βέλγων στο 4ο δεκάλεπτο και τους «βύθισε» στη βαθμολογία καθώς πλέον έχουν ρεκόρ 1-3 ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 3-1 και ισοβαθμούν με την ΑΕΚ.

Δείτε τη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου ΕΔΩ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

«Βόμβα» στη Γαλλία όπου η Χάποελ Χόλον επικράτησε της Στρασμπούρ με 86-81. Οι Ισραηλινοί είχαν το προβάδισμα καθ'όλη τη διάρκεια του ματς και παρά το εκρηκτικό φινάλε στην 4η περίοδο με τον Γκέιμπ Γιορκ να πετυχαίνει 5 (!) τρίποντα για τους γηπεδούχους, Χάποελ πήρε τη νίκη και ανέβασε το ρεκόρ της σε 2-2 ισοβαθμώντας πλέον στην 4η θέση μαζί με την Στρασμπούρ και την Οστάνδη.

Στο άλλο ματς του ομίλου έγινε πραγματικό ντέρμπι με τη Μανρέσα να παίρνει τελικά την εντός έδρας νίκη με 80-75 «σπάζοντας» το αήττητο της Τουρκ Τέλεκομ και ανεβαίνοντας στην κορυφή του ομίλου, όπου ισοβαθμεί με τους Τούρκους με ρεκόρ 3-1.

Δείτε τη βαθμολογία του πρώτου ομίλου ΕΔΩ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον τρίτο όμιλο όλες οι αναμετρήσεις έγιναν χθες (5/11). Μπορείτε να δείτε τι συνέβη στον τρίτο όμιλο αλλά και σε όλα τα ματς της πρώτης ημέρας της 4ης αγωνιστικής ΕΔΩ.

Δείτε τη βαθμολογία του τρίτου ομίλου ΕΔΩ.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον τέταρτο όμιλο η Νεπτούνας πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της Σαραγόσα με 91-73 σε μία βραδιά που ήταν εξαιρετικός ο Ντεϊβίντας Γκαΐλιους που έδειξε από την αρχή τα... δόντια του και τελικά έκλεισε το ματς με 15 πόντους οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη και στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 3-1 ενώ άφησε τη Σαραγόσα σε... τετραπλή ισοβαθμία με ρεκόρ 2-2 ακρίβως από κάτω.

Η Μπρίντιζι επικράτησε της Μπεσίκτας με 84-72 αφήνοντας τους Τούρκους στο ρεκόρ 1-3 ενώ η ίδια ανέβηκε στο 2-2 δείχνοντας πως είναι σκληρό καρύδι και δεν μπορεί να υποτιμηθεί από κανέναν.

Δείτε τη βαθμολογία του τετάρτου ομίλου ΕΔΩ.