17.4 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Cuba… leader! (vid)

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος παίζοντας ως πλέι μέικερ ήταν και πάλι τρομερός, δεν άφησε τον Μάριο Τσάλμερς να κάνει το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα και υπήρξε ο ακρογωνιαίος λίθος της εντυπωσιακής νίκης της ΑΕΚ στην Πάνορμο επί της Μπαντίρμα με 68-50. Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Ένωσης στο φετινό BCL και ήρθε χάρη στην προσήλωση στην άμυνά της, τον έλεγχο των ριμπάουντ και φυσικά το καταπληκτικό Κουβανό της.

Με αφετηρία την άμυνα η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και απλώς αναζητούσε το ξέσπασμα για να ξεφύγει. Πιέζοντας στην περιφέρεια και ελέγχοντας τα ριμπάουντ κατάφερε να αντιπαρέλθει κάποια εύκολα καλάθια που δέχθηκε μέσα στη ρακέτα και να διατηρήσει την επαφή της με το σκορ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, οπότε άρχισε να χτίζει την υπέρ της διαφορά. Παίζοντας χωρίς κλασικό πλέι μέικερ στην πεντάδα, με τον Σαντ Ρος να αναλαμβάνει με επιτυχία και αυτό το ρόλο, και με τον Γιαννόπουλο να πετυχαίνει 7 πόντους, η Ένωση ξέφυγε με 19-12 στο 19'. Αμέσως μετά η Μπαντίρμα μείωσε 19-14 και στα επόμενα επτά λεπτά η ΑΕΚ δεν δέχθηκε ούτε πόντο!

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας ήταν υποδειγματική στη δεύτερη περίοδο, βοήθησαν σε αυτό ωστόσο και οι παίκτες των γηπεδούχων, που δεν μπορούσαν να βάλουν ούτε λέι απ ούτε βολές. Στην επίθεση τα 9 επιθετικά ριμπάουντ, που μάζεψε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, βοήθησαν την ΑΕΚ να ανανεώσει πολλές επιθέσεις της, ωστόσο είναι αλήθεια πως δεν ήταν εύστοχη. Και τα μέτρια ποσοστά στις προσπάθειές της δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει περισσότερο από τους 17 πόντους, αν και θα μπορούσε.

Στο 16',30'' το σκορ έγινε 31-14 με την Ένωση να τρέχει επιμέρους σκορ 12-0 και από εκεί και πέρα η απογοητευτική ως τότε Μπαντίρμα έδειξε κάποια σημάδια ζωής και μείωσε 33-21 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Η ΑΕΚ έλεγχε απόλυτα το ρυθμό με τον Σαντ Ρος να διαπρέπει και ως πόιντ γκαρντ, η άμυνά της είχε κλείσει σωστά και άφηνε τους αντιπάλους να πετούν... τούβλα από την περιφέρεια, και στην επίθεση ο Ματσιούλις πήρε τη σκυτάλη και έδωσε αρκετές λύσεις. Στο 23' το σκορ έγινε ξανά 41-24 και όταν ο Προύιτ επιχείρησε να κρατήσει ζωντανή την Μπαντίρμα με τρία συνεχόμενα τρίποντα, η ΑΕΚ απάντησε με δύο σερί τρίποντα του Χρυσικόπουλου, που διατήρησαν τη διαφορά στα επίπεδα των 14 πόντων (49-35).

H τρίτη περίοδος έληξε με 53-37, καθώς "ξύπνησε" και ο μέχρι τότε... κοιμώμενος Λάνγκφορντ κι έβαλε τέσσερις διαδοχικούς πόντους, και η ΑΕΚ ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με ένα 4-0 της Μπαντίρμα, που ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ, με την ολοκλήρωση του οποίου η απάντηση της ΑΕΚ ήταν αποστομωτική. Ο Σαντ Ρος και ο Λάνγκφορντ πέτυχαν δύο τρίποντα, το σκορ στο 33' έγινε 59-41 και το νερό μπήκε οριστικά στο αυλάκι. Η ΑΕΚ δεν μείωσε την ένταση στην άμυνα, αντιθέτως συνέχισε να κυνηγά τους αντιπάλους της και να τους αναγκάζει να σουτάρουν υπό κακές προϋποθέσεις άστοχα, ενώ στην επίθεση γινόταν η δουλειά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 21 πόντους (65-54) και η νίκη ήρθε με τρόπο επιβλητικό.

ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΟ: Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος πρόσθεσε μία ακόμα τρομερή εμφάνιση στο φετινό ενεργητικό του και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της ΑΕΚ στην Πάνορμο. Διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι παίζοντας ως πόιντ γκαρντ και οι 9 ασίστ, που μοίρασε αποτελούν τρανή απόδειξη γι' αυτό. Σκόραρε 8 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκανε δύο κλεψίματα και τη συνήθη φοβερή δουλειά στην άμυνα. Φήμες ότι του ζήτησαν φεύγοντας να ρίξει κι ένα... σκούπισμα στο γήπεδο διαψεύδονται ως αναληθείς...

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ είχε 18 ασίστ για 11 λάθη, ένα ακόμα δείγμα της καταπληκτικής δουλειάς που έκανε ο Σαντ Ρος ως οργανωτής του παιχνιδιού της. Η Μπαντίρμα είχε 7 ασίστ για 14 λάθη.