16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

BCL: Επιβίωση και μια ανολοκλήρωτη… απόδραση (vids)

Ο πρώτος γύρος του ανανεωμένου και βελτιωμένου Basketball Champions League φτάνει στο τέλος του με 9 παιχνίδια να διεξάγονται την Τρίτη (5/12). Η 7η αγωνιστική αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα στα ελληνικά χρώματα που μέτρησαν μία νίκη και μια ήττα. Ο ΠΑΟΚ κατέβαλε την αντίσταση της Βέντσπιλς στην Πυλαία ενώ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το εκτός έδρας ροζ φύλλο κόντρα στην Οστάνδη.

Η νίκη του ΠΑΟΚ επί της Βέντσπιλς με 83-76 όχι μόνο έδωσε βαθμολογική ανάσα στον «Δικέφαλο του Βορρά» αλλά καλύτερη ψυχολογία ενόψει του δεύτερου γύρου της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι είχε απέναντι της ένα ιδιαίτερα μαχητικό σύνολο κατάφερε να πάρει το δίποντο ύστερα από ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο (26-15). Πρώτος σκόρερ ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους ενώ από 12 πρόσθεσαν Δημήτρης Κατσίβελης και Φιλ Γκος.

Στο Βέλγιο, η Οστάνδη επικράτησε στο νήμα 69-67 του Άρη στο πρώτο ματς του Λευτέρη Μποχωρίδη με την νέα του ομάδα. Το τρίποντο που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό όμως δεν έφτασε καθώς Αθηναίου και Μπελ ήταν άστοχοι στο την ώρα που οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους στις βολές. Ο Τζόρτζεβιτς είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ για το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σημείωσε 20 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ.

Αναλυτικά όσα έγιναν στους αγώνες της Τρίτης:

Α’ Όμιλος

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας η Μούρθια πέτυχε την τρίτη της νίκη, επικρατώντας 93-83 της Γιουβέντους στην Λιθουανία, ευκολότερα μάλιστα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 76-59 στο 30', έχοντας «καθαρίσει» το παιχνίδι. Έξι παίκτες της τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Όλεσον να έχει 18, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Όλντενμπουργκ υπέστη ήττα εκτός προγράμματος, χάνοντας με 94-90 από την Χάποελ Χολόν. Η γερμανική ομάδα δέχθηκε επιμέρους 32-17 από τους Ισραηλινούς στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Γουόλντεν να σκοράρει 31 πόντους για τους γηπεδούχους.

Β’ Όμιλος

Ο πρώτος ευρωπαϊκός αγώνας του Νέναντ Μάρκοβιτς στον πάγκο της Γκαζιάντεπ συνοδεύτηκε με ήττα 73-68 από την Σαλόν. Οι Γάλλοι παρά την τραγική τους πορεία στο πρωτάθλημα, συνεχίζουν αξιοπρεπώς το ταξίδι τους στο BCL, κερδίζοντας τους ελλιπείς Τούρκους. Ο Φαρ είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους νικητές.

Η νέα ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη και κάτοχος του τίτλου, Τενερίφη, επιβλήθηκε άνετα 90-67 της Νεπτούνας Κλαϊπέντα. Αν και οι Λιθουανοί ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-18, το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη κυριάρχησε στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Αμπρομάιτις είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ 15 πρόσθεσε ο Άλλεν.

Παρέα στην κορυφή με την ισπανική ομάδα βρίσκεται η Λούντβιγκσμπουργκ, που πήρε διπλό 72-61 κόντρα στην Ορλαντίνα. Οι Γερμανοί περιόρισαν επιθετικά τους γηπεδούχους, τους εξανάγκασαν σε 22 λάθη και παρά τα 28/70 σουτ πήραν αυτό που ήθελαν. Κορυφαίος ήταν ο Γουόλκαπ με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Γ’ Όμιλος

Η Ολίμπια Λιουμπλιάνα συνεχίζει να ελπίζει μετά το 80-72 επί της ουραγού Ρόζα Ράντομ. Μετά το 34-25 του ημιχρόνου οι Σλοβένοι διατήρησαν την μικρή διαφορά που τους έδωσε την δεύτερη νίκη τους στην σεζόν. Ο Μόργκαν έφτασε σε double-double με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ τέσσερις ακόμη παίκτες των γηπεδούχων τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Στρασμπούρ πήρε το ντέρμπι του ομίλου, κερδίζοντας 87-72 της Μπάνβιτ. Η γαλλική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, πήρε διαφορές πάνω από 10 πόντους και σημείωσε την πέμπτη της νίκη σε επτά παιχνίδια. Πρωταγωνιστής ο Άτκινς με 23 πόντους  και 4 ριμπάουντ ενώ ο Ντίξον πρόσθεσε 14 πόντους και 4 αίστ.

Ολίμπια Λιουμπλιάνα-Ρόζα Ράντομ 80-72

Στρασμπούρ-Μπάνβιτ 87-72