Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

BCL: Ασταμάτητοι οι πρωτοπόροι! (vids)

Με την Τενερίφη και την Νεπτούνας να κάνουν... πάρτι ξεκίνησε η 2η μέρα της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, ενώ ακολούθησαν οι εύκολες νίκες για Τουρκ, Μπούργκος και Χάποελ. Στην Σάσαρι κατέληξε το ντέρμπι της αγωνιστικής.

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ-ΒΟΝΝΗ 93-68

Η Νεπτούνας επιβλήθηκε άνετα της Βόννης και διατήρησε ζωντανές τις λιγοστές της ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Λιθουανοί ήταν πολύ καλύτεροι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό σε όλους τους τομείς και δεν άφησαν περιθώρια στους Γερμανούς να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Χαρακτηριστικό είναι οτι κέρδισαν όλες τις επιμέρους περιόδους, ενώ σκόραραν και πάνω από 20 πόντους σε όλες. Εκείνοι που ξεχώρισαν για τους νικητές ήταν οι Ολισεβίτσιους και Γκαίλιους με 24 και 25 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους στάθηκε στο ύψος του ο Σίμονς. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ-ΤΕΝΕΡΙΦΗ 65-88

Για ακόμα μία αγωνιστική η Τενερίφη έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο και είναι δικαίως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να τους κοιτάξουν στα μάτια σε κανένα σημείο του αγώνα και πήραν την νίκη όσο άνετα δείχνει η τελική διαφορά. Ο Γιώργος Μπόγρης ήταν σημαντικός καθώς πέρα από τους 5 πόντους και τα 6 ριμπάουντ προσέφερε ενέργεια και αρκετές άμυνες στα σημεία που άνοιξε η διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Ο Μαρσελίνιο Ουέρτας συνεχίζει να κρατά την... μπαγκέτα και να αποτελεί τον... μαέστρο της ομάδας. Με τις 17 ασίστ που μοίρασε κατέχει πλέον το ρεκόρ της διοργάνωσης για τις περισσότερες σε ένα ματς, αφού ισοφάρισε την επίδοση που υπήρχε. Ο Γκιόρκι Σερμαντίνι ήταν φανταστικός με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ μοναδικό μελανό σημείο αποτέλεσε ο τραυματισμός του Σάλιν 4 λεπτά πριν το φινάλε. Έτσι η Τενερίφη παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου και αναμένει την επόμενη φάση. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΟΣΤΑΝΔΗ-ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ 67-85

Σε ένα παιχνίδι που φάνηκε από την αρχή πως... γέρνει δεξιά οι Τούρκοι επιβλήθηκαν άνετα της Οστάνδης και παρέμειναν πρώτοι. Οι Βέλγοι δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στα πρώτα 30 λεπτά, δείχνοντας σημάδια ζωής στο τελευταίο δεκάλεπτο που ήταν πια αργά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά το σημείο που άλλαξε το παιχνίδι ήταν τα τέλη της 2η περιόδου όπου η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους και πλέον δεν υπήρχε γυρισμός για την Οστάνδη. Εκείνος που ξεχώρισε από τους νικητές ήταν ο Κάιλ Ουίλτζερ με 23 πόντους. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ-ΟΡΤΕΖ 98-76

Η Χάποελ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην αδύναμη Ορτέζ και παρέμεινε στην πρώτη θέση του ομίλου της ΑΕΚ. Χάρη κυρίως στο εξαιρετικό 2ο ημίχρονο και την εκπληκτική επιθετική λειτουργία τους οι Ισραηλινοί κατάφεραν να τελειώσουν στις αρχές της 4ης περιόδου το παιχνίδι και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων για την δύσκολη συνέχεια. ο Τζάστιν Ντέντμον ήταν και πάλι συγκλονιστικός με 27 πόντους και οδήγησε την Χάποελ στη νίκη που της εξασφαλίζει την πρωτιά. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ-ΣΑΣΑΡΙ 83-88

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που είχε τρομερές εναλλαγές στο σκορ οι Ιταλοί κατάφεραν να φύγουν με την νίκη κόντρα στους ψυχωμένους Γάλλους που δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διαφορά 15 πόντων από το πρώτο κιόλας 10λεπτο. Ωστόσο το Στρασβούργο μείωσε στους 4 πριν φύγουν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια. Στην 3η περίοδο και πάλι η Σάσαρι κατάφερε να ξεφύγει και να μπει στα τελευταία λεπτά με διψήφια  διαφορά την οποία δε μπόρεσα να καλύψει στο φινάλε η γαλλική ομάδα. Πολυτιμότερος για τους νικητές ο Πιέρ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ΜΠΟΥΡΓΚΟΣ-ΑΕΚ 93-76

Η ΑΕΚ πήγε στην Ισπανία χωρίς τους Γκίκα, Χρυσικόπουλο, χωρίς να έχει ξεπεράσει το σοκ της απώλειας του Σαντ Ρος και μόλις στο 6ο λεπτό έχασε με τραυματισμό και τον Κιθ Λάνγκφορντ! Ούτε ο… Ελ Σιντ δεν θα μπορούσε να νικήσει υπό τέτοιες συνθήκες και φυσικά η Ένωση δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπούργος. Έχασε με 93-76 και πλέον κινδυνεύει σοβαρά με αποκλεισμό από τα πλέι οφ του Basketball Champions League. Για να αισθάνεται ήσυχη και με δεδομένο ότι έχασε τη διαφορά των 8 πόντων που είχε από τον πρώτο αγώνα με την Μπούργος στο ΟΑΚΑ, θα πρέπει να κερδίσει και τα δύο τελευταία παιχνίδια της με Ράστα Φέχτα και Άνβιλ. Στο ντεμπούτο του ο Νίκος Ζήσης ήταν πολύ καλός. Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.