19 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Basket League: Έριξε στην Α2 τον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός, 6η με μαγικό Μούντι η Λάρισα (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά... ράθυμος και είδε έναν Ηρακλή πολύ ανταγωνιστικό για 25 λεπτά, αλλά η διαφορά ποιότητας μεταξύ τους δεν μπορούσε να κρυφτεί για πολύ ακόμη, με τους «πράσινους» να κάνουν τη δουλειά και να κερδίζουν με 81-59, τελειώνοντας στο 22-2 και ρίχνοντας στην Α2 τον Ηρακλή του 6-18, που μπορεί να είδε και τον Ιωνικό να χάνει στη Λάρισα με 86-84, αλλά υστερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία εξαιτίας της μοιραίας ήττας στην Νίκαια, ακόμη κι αν πάρει πίσω το -3. Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί τελείωσαν στο 12-12 και περιμένουν τον Κολοσσό, καταλαμβάνοντας την 6η θέση.

Λάρισα-Ιωνικός 86-84

Στη Λάρισα, ο Μάριτς ξεκίνησε καλά και σειρά πήρε... ο Μούντι και το σόου του, αν και ο Ιωνικός είχε περισσότερες λύσεις και για αυτό το λόγο πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έπαιζε μονοδιάστατα (19-21). Οι Αρσενόπουλος και Τζόλος άρχισαν με τη σειρά τους να παίζουν... ρολόι και με τη βοήθεια του Μόουζες η διαφορά ανέβηκε και στο +8 για τους φιλοξενούμενους (34-42 στο 17'), αλλά η υποστήριξη των έτερων ξένων στον Μούντι έφερε το ματς σε ισορροπία στην ανάπαυλα (46-46).

Ο Μούντι συνέχισε... τα δικά του στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αμερικανό όμως αυτή την φορά να έχει βοήθειες εκτελεστικά, πρωτίστως από τον Καράμπελα, που έδωσε ανάσες και αυτό έδωσε το προβάδισμα της Λάρισας στο τέλος τηε τρίτης περιόδου (69-64). Με τρίποντο του Μπέρζινς στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι Θεσσαλοί έφτασαν με τη σειρά τους στο +8, αλλά οι παίκτες του Τσίκληρα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Χάμιλτον να συνεργάζεται με τους ψηλούς και τον Μόουζες να ισοφαρίζει με τρίποντο για το 77-77 στα 3.5 λεπτά για τη λήξη. Ο Μαυροκεφαλίδης έβαλε μπροστά τους Νικαιώτες και, παρότι χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ, οι λύσεις φάνηκαν να βρίσκονται κόντρα σε έναν απέραντο Κρουμπάλι, που έπαιρνε όλα τα ριμπάουντ, με τον Αρσενόπουλο να πετυχαίνει μεγάλο σουτ για το 81-84 στα 60" για την εκπνοή. Ο Μούντι κράτησε όρθια τη Λάρισα από τη γραμμή των βολών, με το τρίποντο του Μπέρζινς να ολοκληρώνει την ανατροπή, αφού στην τελευταία του επίθεση ο Ιωνικός έχασε όλες τις ευκαιρίες για νίκη ή παράταση, αν και τελικά το «καρδιοχτύπι» τον κράτησε στην κατηγορία (86-84).

Δεκάλεπτα: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84

ΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ: Ο Στέφαν Μούντι είναι από τους πιο... επικίνδυνους παίκτες του πρωταθλήματος και το απέδειξε ακόμη μια φορά στην νίκη της Λάρισας, όπου με 35 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα, 8/14 τρίποντα και 5/6 βολές, με τους 26 πόντους του στο ημίχρονο, έκανε άλλο ένα σόου και έδειξε πόσο έχει αλλάξει επίπεδο αυτή την ομάδα. Καθοριστική, όμως, υπήρξε και η συμβολή του Γιάνις Μπέρζινς, που είχε 14 πόντους με 4/7 τρίποντα, εκ των οποίων το νικητήριο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ποσοστά της Λάρισας την έσωσαν από τις 10 λιγότερες κατοχές της (16-17 επιθετικά ριμπάουντ και 21-12 λάθη), σημειώνοντας 14/34 τρίποντα κοντά, δηλαδή, στο 50%, με τον Ιωνικό να είναι πολύ καλός με 14/40, αλλά να μην του φτάνει.

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 59-81

Στο Ιβανώφειο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και θέλησε να στείλει το δικό του μήνυμα, προηγούμενος με διψήφια διαφορά πολύ νωρίς (4-14 στο 4'), αλλά με τον Γκάρετ να δίνει σύνθημα, οι γηπεδούχοι γύρισαν και προηγήθηκαν με σερί 11-0 από την πλευρά τους, δείχνοντας πως δε θα τα παρατούσαν εύκολα, αν και οι «πράσινοι» πήραν βραχεία κεφαλή στο δεκάλεπτο (19-20). Στη δεύτερη περίοδο, ο Βόβορας έδωσε το λόγο στους σκόρερ του, αλλά ένας εκπληκτικός Χένρι δεν άφησε το «τριφύλλι» να ξεφύγει και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 41 πόντους.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά τότε η άμυνα του Παναθηναϊκού «μπλόκαρε» παντελώς τον Ηρακλή με τον Παπαγιάννη κύριο εκφραστή, με αποτέλεσμα κάνοντας τα βασικά στην επίθεση να έχει το προβάδισμα (50-59). Με τους Μέικον, Ουάιτ και Παπαπέτρου να να μπαίνουν να «καθαρίσουν», οι «πράσινοι» τελείωσαν τη δουλειά και ο Ηρακλής υποβιβάστηκε από την Basket League (59-81).

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59, 59-81

ΤΡΑΒΗΞΑΝ... 21: Τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού το καθάρισαν, έχοντας καθένας από 21 πόντους. Ο λόγος γίνεται για τους Ντάριλ Μέικον, Ιωάννη Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στους αιθέρες με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν σε ματς για τη ζωή σου μετράς μόνο 5/25 τρίποντα, τότε δεν πρέπει να περιμένεις πολλά, ειδικά όταν αντίπαλος είναι ο Παναθηναϊκός και έχει ένα στοιχειώδες 10/32, μετρώντας και ένα εξαιρετικό 19/28 στα δίποντα.