21 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Άρης-Ολυμπιακός 66-83: Ο τρόμος πέρασε και από το «Αλεξάνδρειο» (vids+pics)

Η «ερυθρόλευκη υπερταχεία» συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της και στην Basket League, με τον Ολυμπιακό να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στον Άρη και με 83-66 να φτάνει στο απόλυτο σε τρεις αγώνες πρωταθλήματος, ερχόμενος με... κεκτημένη ταχύτητα από μια τέλεια «διαβολοβδομάδα» και επιβεβαιώνοντας, ότι αυτή την περίοδο είναι «ακαταμάχητος» απέναντι σε κάθε αντίπαλο.

Ο Άρης προσπάθησε να αξιοποιήσει ένα ξεκίνημα ράθυμο του αντιπάλου του, πιθανώς επηρεασμένο από τη «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα, και με την άμυνα ζώνης έστειλε μήνυμα, βλέποντας τα μακρινά σουτ να του δίνουν προβάδισμα (9-6 στο 4'). Ο Παπανικολάου, όμως, θύμισε σε κάθε συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό τη σκληράδα, που χρειαζόταν να καταθέσουν στο «Αλεξάνδρειο», ο Βεζένκοφ έδωσε επιπλέο ψυχολογία με δύσκολα τελειώματα και ο Ουόκαπ τελείωσε ιδανικά το δεκάλεπτο με μακρινό σουτ, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν να βάζουν τα πράγματα σε μια σειρά (13-20).

Με τον Πίτερς επίσης να μπαίνει στην εξίσωση, ένα συνολικό 0-11 από το 13-13 έβαζε σε θέση κυρίαρχου τους φιλοξενούμενους, που με νέες λύσεις των ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη, οι οποίοι παράλληλα δημιούργησαν «τείχος» στην άμυνα σε κάθε γραμμή μαζί με τον Μπλακ, «εκτόξευσαν» τη διαφορά σε «διπλό σκορ» στα μέσα της δεύτερης περιόδου (16-32). Οι Χόρχλερ και Χάγκινς προσπάθησαν να «αφυπνίσουν» τους «κίτρινους», αλλά απέναντι σε αυτή την πλειάδα λύσεων ήταν δύσκολο αν δε βρίσκονταν άλλοι συμπαραστάτες, με τον Μπολομπόι επίσης να τελειώνει φάσεις για τη διατήρηση του +16 στο ημίχρονο (25-41).

Ο Μπαρτζώκας θέλησε στην τρίτη περίοδο και με το παιχνίδι να αρχίζει να στρέφεται ήδη προς την πλευρά της ομάδας του, να βοηθήσει τον Κάναν να βρει ρυθμό, αν και ο Μπολομπόι με την κυριαρχία του χαμηλά αύξανε τη διαφορά για τους Πειραιώτες, που έφτασαν με άνεση στο +24 (36-60 στο 27'). Κι αφού η κατάσταση είχε ξεκαθαρίσει, ο Καστρίτης ήδη από το διάστημα εκείνο έβαλε στο παρκέ παίκτες σαν τον Σιδηροηλία και τον Χαβαλέ, ώστε να πάρουν χρόνο και μαζί το χειροκρότημα, κυρίως για τον δεύτερο, χωρίς το σκηνικό να αλλάζει, αφού και ο Κάναν άρχισε να βρίσκει το χέρι του (46-68).

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα από το ημίχρονο ουσιαστικά και αυτό φαινόταν και στην άμυνα του Ολυμπιακού, που όχι μόνο είχε επιτρέψει 21 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο στον αντίπαλό του έναντι των 25 όλου του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και για σχεδόν 6.5 λεπτά στο τελευταίο δεν έκανε καν φάουλ. Αυτό δε σήμαινε, ότι άφησε το πόδι από το «γκάζι», κάνοντας διαχείριση δυνάμεων, βάζοντας και τον Πάπας, για να κλείσει το παιχνίδι στο +17 από μερικές φάσεις που τελείωσαν απέναντι σε χαλαρή άμυνα οι παίκτες του Καστρίτη (66-83).

Δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83

ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ: Ο Αϊζέια Κάναν είναι ο μόνος παίκτης, που μέχρι τώρα μοιάζει να χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια, για να ανταποκριθεί στον νέο του ρόλο. Το ματς αυτό ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για να βρει λίγο ρυθμό και το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους και 4/7 τρίποντα, μαζί με ένα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη σε 21.5 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί ο Άρης να είχε δέκα παραπάνω κατοχές (18-5 επιθετικά ριμπάουντ και 19-16 λάθη), ωστόσο με 7/24 τρίποντα και ποσοστό στο 29% δεν μπορείς να ανταγωνιστείς μέχρι τέλους τον Ολυμπιακό, όταν εκείνος έχει 11/23 και 47% αντίστοιχα, μαζί με 19/31 δίποντα και 61% αντί του 20/42 με 47% για τους «κίτρινους».