21.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Άρης-Ολυμπιακός 58-82: «Καθάρισε» και τώρα Φενέρ (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη αφού επικράτησε με 82-58 του Άρη, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα επικεντρωθούν τώρα στις αναμετρήσεις που ακολουθούν για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας με την Φενέρμπαχτσε, όπου έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Για τον Βασίλη Τολιόπουλο, αυτό ήταν λογικά και το τελευταίο παιχνίδι του με την ομάδα του Άρη, μετά τη συμφωνία του με την  Μπουλαζάκ (Α2 Γαλλίας) όπου και θα ολοκληρώσει την σεζόν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πολύ γρήγορα πήρε μια διαφορά 8 πόντων (0-8), χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία που παρουσιάζει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όλη τη φετινή σεζόν. Τα συνεχόμενα λάθη από την πλευρά των «ερυθρόλευκων» οδήγησαν σε ένα σερί 7-0 για τον Άρη (7-8). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 18-9 και τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει ήδη 13 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Βασίλης Καββαδάς έδωσε επιθετική πνοή στους γηπεδούχους με 9 πόντους (4/4 δίποντα) σε μόλις 7 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη πλευρά, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε τη σκυτάλη από τον Βεζένκοφ και έφτασε πολύ γρήγορα στους 8 πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 15 πόντων (27-42).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Μιχάλης Λούντζης με δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτόξευσε την διαφορά στους 19 πόντους (29-48). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά αλλά το ποσοστό τους στο τρίποντο (23%) δεν ήταν καθόλου καλό και έτσι δεν υπήρχαν οι λύσεις που έψαχναν στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-60.

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν απλά το μεγάλο προβάδισμα τους, με το τελικό σκορ να είναι 58-82.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο Άρης δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει τον Ολυμπιακό αφού δεν βρήκε ρυθμό έξω από τα 6.75μ. με 6/26 σουτ (23%).