21.3 C

Άρης-Λαύριο 87-61: Ισοπεδωτικός στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο! (vids)

Ο κυρίαρχος καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, Άρης, πέτυχε μία άνετη νίκη με 87-61 στο κατάμεστο "Nick Galis Hall", βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο το ρεκόρ του στην φετινή Basket League. Στο 5-3 έφτασαν οι Θεσσαλονικείς, ακόμα αναζητά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν, έπειτα από 8 αναμετρήσεις το Λαύριο.

Με "καυτό" Χόρκλερ ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης, με τον παίκτη των "κίτρινων" να γίνεται γρήγορα διψήφιος με τρομερή ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6μ75.  Το πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων ήταν εξαιρετικό και ιδιαίτερα παραγωγικό, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 25-18.

Η προσωρινή διακοπή του δευτέρου δεκαλέπτου δεν ήταν καθόλου βοηθητική για να βρουν ρυθμό οι δύο ομάδες. Το Λαύριο άρχιζε να βρίσκει τα πατήματά του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Άρη να επιστρέφει δριμύτερος μετά τη διακοπή και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε διψήφια επίπεδα και στην μέγιστη τιμή της διαφοράς (48-32). Το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ήταν το 48-35.

Ο Άρης συνέχισε την κυριαρχία του και στο δεύτερο μέρος, αρχικά διατήρησε τη διψήφια διαφορά, εν συνεχεία την αύξησε και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 87-61.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Αρκετοί ήταν οι πρωταγωνιστές της άνετης νίκης του Άρη, με τους Χόρκλερ, Τολιόπουλο και Γκούντγουιν να τραβάνε το κουπί σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αν και το εύρος του σκορ αποδεικνύει ότι σε αρκετούς τομείς το Λαύριο υστέρησε, ο αριθμός των λαθών (23), αλλά και οι πόντοι που δέχθηκε η ομάδα του Χρήστου Σερέλη (27) ήταν καταδικαστικά.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.