17.5 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Άρης-Λάρισα 82-70: Βήμα για την 6η θέση με…”όπλο” την άμυνά του (pics,vids)

Ο Άρης έλεγχε την αναμέτρηση σε όλη τη διάρκεια της, με διψήφιες διαφορές και εν τέλη πήρε τη νίκη με 82-70 απέναντι στη Λάρισα στο «Νίκος Γκάλης». Οι "κιτρινόμαυροι" εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων και με ένα επιμέρους σκορ 38-35 στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τη νίκη που τους βάζει σε τροχιά εξάδας στη Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Κάουαν με 20 πόντους και 7 τελικές πάσες. Σημαντικοί και οι Τζέιμς Κέλι ,Σακούρ Τζούστον με 14 πόντους και 19 αντίστοιχα. Στον αντίποδα για τη Λάρισα ξεχώρισε μόνο ο Μάριν Μάριτς με πόντους 13 και 10 ριμπάουντ, καθώς ο Άρης με την καλή του άμυνα εξολόθρευσε τα επιθετικά «όπλα» της Θεσσαλικής ομάδας. Πλέον ο Άρης έφτασε στο 11-12, όσο και η Λάρισα, με τους Θεσσαλονικείς όμως να υπερέχουν στην ισοβαθμία, καθώς πήραν τη διαφορά της  πρώτης αναμέτρησης που είχε λήξει 84-81.

Ο Άρης πατούσε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους "κιτρινόμαυρους" μόλις στο 6' να προηγούνται με 13-4. Στη συνέχεια η Λάρισα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, αλλά συνέχισε να έχει θέματα στην άμυνά της, καθώς δεν μπορούσε να παίξει άμυνα χωρίς φάουλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης να κλείσει το δεκάλεπτο στο+10 με το σκορ στο 24-14. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ εκμεταλλεύονταν και τα πολλά λάθη της Λάρισας. Με ένα σερί 9-2 ο Άρης έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά το +14 στο (19') της αναμέτρησης. Με δύο βολές και ένα τρίποντο του Παπαντωνίου όμως η Λάρισα έκλεισε καλά τη δεύτερη περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-35. Οι Κάουαν και Σχίζας είχαν από 10 και 7 πόντους αντίστοιχα για τον Άρη, που περιόρισε τα επιθετικά όπλα της Λάρισας, με τους Θεσσαλούς να έχουν για πρώτο σκόρερ τον Μάριτς με εννιά.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά νευρικές, το θέαμα δεν ήταν καλό, με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Σακούρ Τζούστον ήταν ο μόνος που ξεχώρισε στο τρίτο δεκάλεπτο και έκανε τη διαφορά, με τον Άρη να φτάνει στο (29') και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα το +11, με το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο 56-48 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης δεν εφησύχασε, συνέχισε να βγάζει ένταση στην άμυνά του ενώ άρχισε να βρίσκει τον δρόμο και έξω από τα 6.75. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν αλλά τα συνεχόμενα λάθη τους στην επίθεση και η αδυναμία να σταματήσουν τους Τζούστον και Κάουαν στην άμυνα τους οδήγησε στην ήττα. Παράλληλα τους οδήγησε και στην απώλεια της διαφοράς καθώς είχαν επικρατήσει με 87-84 στον πρώτο γύρο.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Άντονι Κάουαν. Ο γκαρντ των γηπεδούχων πραγματικά ήταν εντυπωσιακός σήμερα καθώς συνέβαλε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σημείωσε 20 πόντους, 7 ασίστ, με δύο κλεψίματα και πολύ καλή άμυνα πάνω στον Μούντι.

ΜΕ ΤΗΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Άρης σούταρε με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση (57% εντός πεδιάς, με 40% στο τρίποντο), ενώ η Λάρισα έμεινε στους 70 πόντους με μόλις 41% εντός πεδιάς. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και τη μάχη των λαθών με 16-18, ενώ είχαν και 19 τελικές πάσες, έναντι 13 των αντιπάλων τους.