24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άρης-Απόλλων 70-56: Καλύτερος στο… κάτι σαν μπάσκετ (pic)

Οι δύο ήττες στην Πυλαία και τη Λάρισα, λίγο έλειψαν από το να βυθίσουν τον Άρη σε σκέψεις ανάλογες με εκείνες των προηγούμενων χρόνων. Όχι τόσο στη λογική του κινδύνου υποβιβασμού όσο σε εκείνη του χαμηλού πήχη και της ματιάς προς τα… κάτω. Νίκησε όμως τον Απόλλωνα με 70-56 και μπορεί να κάνει και πάλι σχέδια για κάτι παραπάνω.

Ήταν ένα από τα χειρότερα παιχνίδια του φετινού Πρωταθλήματος με τις δύο ομάδες να συναγωνίζονται στα μεγαλύτερα διαστήματα του στο κακό μπάσκετ. Πολλά λάθη, χαμηλά ποσοστά και πλήρης απουσία ρυθμού. Στο τέλος νίκησε η ποιοτικότερη ομάδα. Οι γηπεδούχοι άλλωστε είχαν τον έλεγχο επί 40 λεπτά.

Ο Άρης ανέβηκε στο 5-6 και πήρα ανάσα πριν από μία τριάδα πολύ δύσκολων αγώνων με Παναθηναϊκό εκτός, Ολυμπιακό εντός και Κολοσσό εκτός έδρας. Στην πραγματικότητα «μίλησε» ο νόμος του στο Nick Galis Hall, εκεί όπου οι «κίτρινοι» σημείωσαν τις τέσσερις από τις πέντε νίκες τους. Ο Απόλλων από την πλευρά του επιστρέφει στην Πάτρα με άδεια χέρια για πέμπτη φορά στα έξι εκτός έδρας παιχνίδια του, πιστοποιώντας τις αδυναμίες του μακριά από το γήπεδο του. Υποχώρησε στο 4-8 και αρχίζει και πάλι να ανησυχεί.

Με έξι πόντους του Ντεζόν Ντέιβις ο Απόλλων προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά με 6-2 όμως ο Άρης με ένα γρήγορο 11-0 βρέθηκε μπροστά στα μισά της πρώτης περιόδου (13-6). Ακολούθησε ένα διάστημα κακού μπάσκετ και από τις δύο πλευρές με τον Απόλλωνα να βγάζει 4,5 λεπτά δίχως σκορ. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε ένα +4 (19-15).

Η επιθετική άμυνα του Άρη εξώθησε τον Απόλλωνα σε λάθη και έτσι ξέφυγε ξανά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-15) γεγονός που οδήγησε τον Βετούλα στο να επιστρατεύσει ταυτόχρονα δύο πόιντ γκαρντ (Δίπλαρο με Μήτρου-Λονγκ ή Τσιακμά) μαζί με μία ζώνη «2-3». Έτσι οι Πατρινοί πλησίασαν στο 15’ στους δύο (26-24) όμως ο Άρης παρότι εκτελούσε με χαμηλά ποσοστά (8/18 δίποντα και 5/17 τρίποντα), δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης. Πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννιά πόντων (39-30) αφού εκμεταλλεύτηκε τα εννιά λάθη του Απόλλωνα, σημειώνοντας 13 πόντους από αυτά.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης οικοδόμησε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (46-32 στο 23’) αφού ο Απόλλων είχε μεγάλες δυσκολίες στην επίθεση. Δεν έβρισκε σουτ που θα άνοιγαν την άμυνα του Άρη ενώ συνέχισε να κάνει εύκολα το λάθος. Έτσι στο 27’ οι γηπεδούχοι ήταν στο +13 (50-39) και στο 30’ στο +10 (56-46).

Το κακό θέαμα των τριών πρώτων περιόδων, με κάποιο τρόπο έγινε χειρότερο στην τελευταία. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε 2,5 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 2-2 (58-48) και σε πέντε λεπτά 4-2 (60-48)! Ο Άρης ήταν παρασυρόμενος από αυτήν την εικόνα, δεν φρόντισε να καθαρίσει τη νίκη ανοίγοντας την «ψαλίδα» όμως ήταν αδύνατο να απειληθεί από αυτόν τον Απόλλωνα. Έτσι έφτασε χωρίς πρόβλημα στην επικράτηση.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Χωρίς να φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης, ο Τζέιμς Κέλι έδειξε την ποιότητα του φτάνοντας στο πέμπτο του double-double σε επτά ματς. Ο Αμερικανός είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και ακόμη, τρεις ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, όντας ο καλύτερος του αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Απόλλων έκανε 20 λάθη και ο Άρης πήρα από αυτά 24 πόντους, 14 περισσότερους από εκείνους που είχαν οι Πατρινοί από τα 13 λάθη των γηπεδούχων. Επιπρόσθετα οι νικητές είχαν οχτώ περισσότερα ριμπάουντ (41-33) και σημείωσαν 11 περισσότερους πόντους στο transition (15-4).

Photo Credits: Eurokinissi