16.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Άρης-ΑΕΚ 75-64: Της… αμύνης τα παιδιά! (pics+vids)

Σε ένα πολύ δυναμικό και σκληρό παιχνίδι, με το θέαμα να είναι κάτω του μετρίου, ο Άρης προηγούνταν σταθερά στο μεγαλύτερο διάστημα, με μία διαφορά της τάξης 5-9 πόντων, πανηγυρίζοντας εν τέλει τη νίκη με 75-64 στο Nick Galis Hall. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε για ακόμη μία φορά την αμυντική της ποιότητα, αναγκάζοντας την ΑΕΚ να σουτάρει με πολύ άσχημα ποσοστά. Πέρα του Βασίλη Τολιόπουλου που είχε 19 πόντους και 8 τελικές πάσες, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο νεοαποκτηθής Κρις Μπάνγκστον (12 πόντους, 6 ριμπάουντ).Πλέον οι γηπεδούχοι έφτασαν τις τρεις νίκες (3-1), με την "ένωση" να πέφτει στο 1-3.

Οι δύο ομάδες έβαζαν αρκετή πίεση πάνω στη μπάλα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι επιθέσεις και των δύο να είναι αρκετά νευρικές και άστοχες. Μετά από (6') παιχνιδιού είχαν σημειωθεί μόλις έντεκα πόντοι, με τον Άρη να προηγείται με 7-4. Οι γηπεδούχοι όμως στη συνέχεια πήραν τα "ηνία" της αναμέτρησης, τιμώρησαν την ΑΕΚ μέσω των drive προς το καλάθι, γεγονός που τους έδωσε το προβάδισμα με 17-6. Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Άρη να προηγείται με 22-15, με τον Τολιόπουλο να ξεκινά ζεστός, έχοντας ήδη δέκα πόντους με 2/2 τρίποντα.

Στα πρώτα (5') της δεύτερης περιόδου δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν στην επίθεσή της χάνοντας αρκετά ελεύθερα τρίποντα και ο Άρης συντηρούσε ένα προβάδισμα 9-10 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό 5-0 σερί στη συνέχεια μείωσαν στους τέσσερις (24-20). Ο Άρης όμως στη συνέχεια βρήκε λύσεις στην επίθεση και επέστρεψε στο +7. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 31-24, υπέρ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, με την ποιότητα του θεάματος να μην είναι ιδιαίτερα καλή γεγονός που μαρτυρούν και οι μόλις 55 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει λύσεις κάνοντας επίθεση νωρίς στο 24αρι και βάζοντας στην εξίσωση τον Τζάστιν Τιλμαν, η "ένωση" μείωσε στους πέντε (37-32). Η ενέργεια όμως του Κρις Μπάνγκστον και τις πλευρές του παρκέ, έδωσαν στους Θεσσαλονικείς και πάλι ένα αέρα 7 πόντων στο (28') της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Με καλάθι του Μάρκους Καρ ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου ο Άρης έφτασε στο μεγαλύτερό του προβάδισμα το +11 (52-41), όμως το τρίποντο του Δημήτρη Φλιώνη στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έκανε το σκορ 52-44.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Άρη όμως να μπορεί και να συγκρατεί μία σταθερή διαφορά. Μάλιστα αυτή έφτασε την ύψιστη τιμή της στο (39') που ήταν το +14.

ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ: Τσέισον Ραντλ. Ο έμπειρος Αμερικανός γκάρντ της "ένωσης" έμεινε στα... πολύ ρηχά. Είχε μόλις ένα πόντο με 3 τελικές πάσες και ένα λάθος σε 22:16 λεπτά συμμετοχής. Σίγουρα ο Χουαν Πλάθα περίμενε περισσότερα από τον 30χρονο περιφερειακό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα πολύ χαμηλά ποσοστά των φιλοξενούμενων στην επίθεση. Σε ένα κατεξοχήν αμυντικό παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν έθελξε με την επίθεσή της, η ΑΕΚ τα... έσπασε! Σίγουρα σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 33% στα συνολικά σουτ (5/24 τρίποντα), ενώ πολύ άσχημα ήταν και το ποσοστό των βολών 50% (17/34) με τον Άρη από την άλλη να έχει 84% (27/32).