17 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Απόλλων Πάτρας-Παναθηναϊκός 65-96: Χριστουγεννιάτικη βόλτα στην Περιβόλα (vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα στην Πάτρα τον Απόλλωνα με 96-65, σε αγώνα για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» λίγες ημέρες πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα (30/12, 21.00), πήραν ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα -ανησυχώντας για τον Νέιτ Ουόλτερς- ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στο πόδι. Πλέον με ρεκόρ 7-2 συγκατοικούν στη δεύτερη θέση με το Περιστέρι. Από την άλλη οι ηττημένοι «έπεσαν» στο 3-8 και βρίσκονται στην οκτάδα, έχοντας όμως περισσότερα παιχνίδια από τις υπόλοιπες ομάδες.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, καθώς οι παίκτες του κόουτς Ράντονιτς μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στους αντιπάλους τους και ξέφυγαν με 14 πόντου στο φινάλε της πρώτης περιόδου (26-12).

Παρόμοια η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πάρα πολύ στο σκοράρισμα και είναι χαρακτηριστικό ότι πέτυχαν άλλους 14 πόντους, σε δέκα αγωνιστικά λεπτά. Κάπως έτσι τα πάντα είχαν κριθεί από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 45-26.

Το τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν πιθανότατα και το πιο θεαματικό. Οι άμυνες δεν έδειχναν ιδιαίτερη διάθεση για να σταματούν τους αντιπάλους τους και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Περιβόλας έγραφε 50-71.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά. Τα κατάφερε αλλά όχι τόσο πολύ που θα έδινε νέο ενδιαφέρον στο ματς και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 96-65.

ΟΙ ΣΤΑΘΕΡΟΙ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς και ο Ματέους Πονίτκα ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες για την ομάδα της πρωτεύουσας. Ο Αμερικανός φόργουορντ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν εξαιρετικός, την ώρα που ο Πολωνός πέτυχε 15 πόντους και τους συνδύασε με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη ο Ομάρ Κάλχουν σημείωσε 19 πόντους αλλά ήταν απελπιστικά μόνος και δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες οι νικητές, δίχως να αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους. Σημαντική η κυριαρχία τους στον τομέα των ριμπάουντ όπου τους βοήθησαν να βρουν κι αρκετούς πόντους δεύτερης ευκαιρίας, κάτι που έκανε αρκετά πιο εύκολο το έργο τους.