19.4 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Απόλλων Πάτρας-Παναθηναϊκός 55-87: Εκανε το καθήκον του με «σούπερ» Καλαϊτζάκη (Vids+Pics)

Για την 16η αγωνιστική της Basket League, ο Παναθηναϊκός έκανε νικηφόρο πέρασμα από την Πάτρα «διαλύοντας» τον ουραγό Απόλλωνα με σκορ 87-55. Με την άνετη αυτή νίκη το «τριφύλλι» συνεχίζει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα και παραμένει μόνο πρώτο στη κορυφή της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, ο Απόλλωνας παραμένει μόνος τελευταίος με το ρεκόρ του να «υποχωρεί» στο 3-13.

Στο «παγωμένο» από πλέυράς θερμοκρασίας, αλλά «ζεστό» από πλευράς κόσμου και των δύο ομάδων, κλειστό της Περιβόλας ο Απόλλων Πάτρας υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν υποδειγματικά την αναμέτρηση, με «καυτό» τον Ντίνο Μήτογλου ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 14 πόντους 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Παναθηναίκός σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε και έκλεισε τη πρώτη περίοδο με σκορ 26-11 υπέρ του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση με εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση, δίνοντας κάθε λόγο στους φίλους τους να «ζεσταίνονται». Με πολυφωνία πλέον εκτελεστικά ο Παναθηναϊκός κόντρα στον «νευρικό» Απόλλωνα, ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 20 πόντων (49-29).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη. Με «καταιγιστικό» ρυθμό στην επίθεση και προσήλωση στην άμυνα το «τριφύλλι» ανέβασε κιάλλο τον δείκτη της διαφοράς και με τη διαφορά στου 27 (71-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου μετέτρεψε το τέταρτο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία.

Στη τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατέβασε τυχύτητα και η διαφορά δεν απέκτησε «αστρονομικές» τιμές, όπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 87-55 υπέρ των «πρασίνων» οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτοι στη φετινή basket league. Στη τελευταία θέση παραμένει ο Απόλλωνας με 3 νίκες σε 16 αγώνες.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Το 100% ευστοχίας από την γραμμή των βολών διατήρησε ο Κέντρικ Ναν καθώς κόντρα στον Απόλλωνα είχε 4/4 και συνολικά έφτασε τις 16 συνεχόμενες εύστοχες βολές στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στην κυκλοφορία της μπάλας, καθώς μοίρασε 17 ασίστ για 10 λάθη, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 11 ασίστ για 13 λάθη αντίστοιχα.

Επιβλητικοί οι φιλοξενούμενοι και στο κομμάτι των ριμπάουντ, καθώς «μάζεψαν» 46, έναντι 31 του Απόλλωνα Πάτρας.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Άρη και ο Απόλλωνας φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα:11-26/29-49/44-71/55-87