16.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Απόλλων Π.-Κολοσσός 69-87: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό! (pics+vids)

Με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός πήρε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League, επικρατώντας του Απόλλων στη Πάτρα με 87-69. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την τρίτη περίοδο με (27-8) βάζοντας γερές βάσεις για το "διπλό". Ο Λέον Περάντες ήταν ο "ενορχηστρωτής" της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα, έχοντας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα εφέτος (1-3) χάνοντας παράλληλα με τραυματισμό τον Τι Τζέι Σταρκς.

Πολύ ανταγωνιστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να δημιουργήσει κάποια διαφορά. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μέχρι τα μέσα, είχαμε έξι εναλλαγές στο προβάδισμα. Όμως ο Κολοσσός έκλεισε πολύ καλά το δεκάλεπτο. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έκανε ένα επιμέρους 13-3 και μετά την πρώτη περίοδο προηγούνταν με 27-16. Οι Πολ Γιόργκενσεν και Ιωσήφ Κολοβέρος είχαν από έξι πόντους.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα αντέδρασε καλά, στην πίεση πάνω στη μπάλα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να βρει ελεύθερα σουτ. Με δύο τρίποντα από τον Χρήστο Σαλούστρο και ένα από τον Ουάσινγκτον, ο Απόλλων με ένα σερί 11-2, μείωσε σε 29-27 στο (14') της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βγάζουν ενέργεια, το κοινό μπήκε στην εξίσωση και αυτά σε συνδυασμό με την αφύπνιση του Τι Τζέι Σταρκς έδωσαν το προβάδισμα στους Πατρινούς. Με το σκορ στην δεύτερη περίοδο να είναι υπέρ του Απόλλων με 26-12, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 42-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σαν μία αντιγραφή του πρώτου. Στα πρώτα (5') της επανάληψης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Όμως κάποια λάθη του Απόλλωνα έδωσαν εύκολα καλάθια στους Ροδίτες. Οι φιλοξενούμενοι με ένα φανταστικό σερί 20-2, εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στο +15, με το σκορ στο (28') να είναι 59-44. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήρθε και ο τραυματισμός του Σταρκς σε αυτό το διάστημα. Πλέον η ομάδα της Πάτρας είχε χάσει τον ηγέτη της στην επίθεση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα. Η τρίτη περίοδος έληξε με τον Κολοσσό να έχει τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι που ήταν το +16 (66-50).

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλων έβαλε περισσότερο τη μπάλα στο "ζωγραφιστό", προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Δεν μπόρεσαν όμως οι παίχτες του Νίκου Βετούλα να μειώσουν κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι Ροδίτες δεν πανικοβλήθηκαν συντήρησαν εύκολα το υπέρ τους πλεονέκτημα και εν τέλει πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για εφέτος.

ΑΤΥΧΟΣ: Τι Τζέι Σταρκς. Ο Αμερικανός γκάρντ τραυματίστηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Ο 25χρονος φάνηκε να υποφέρει από κάποια θλάση και ίσως χρειαστεί να απουσιάσει από τα επόμενο παιχνίδι/ια. Μέχρι να αποχωρήσει είχε 13 πόντους 4 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες αποτελώντας σταθερά πηγή κινδύνου για την άμυνα του Κολοσσού.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Χαοτική η διαφορά στα ριμπάουντ ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι πήραν 51 συνολικά σε σχέση με τα μόλις 23 του Απόλλων. Μάλιστα ο Κολοσσός πήρε 18(!) επιθετικά, παίρνοντας 23 πόντους από δεύτερες προσπάθειες.