24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ανδόρα-Μπούρσασπορ 68-85: Ποιος θα τη σταματήσει; (vids)

Μετά την Παρτίζαν και την Τσεντεβίτα ήταν η σειρά της Ανδόρας να υποστεί ένα σοκ μέσα στην έδρα της από την Μπούρσασπορ. Οι Τούρκοι νίκησαν μέσα στην Ισπανία στον πρώτο ημιτελικό με το εμφατικό 85-68 και έγιναν η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό της 11ης Μαίου.

Η Μπούρσασπορ θα μάθει αύριο τον αντίπαλο της από τον δεύτερο ημιτελικό της Βίρτους Μπολόνια με τη Βαλένθια και παρότι είναι δεδομένο ότι θα παρουσιαστεί και πάλι ως το αουτσάιντερ, ποιος μπορεί εκ προοιμίου να την καταδικάσει;

Με έναν σεληνιασμένο στα πρώτα λεπτά Όριολ Πάουλι που σημείωσε 10 πόντους σε 5’, η Ανδόρα προηγήθηκε με 17-6 αλλά η Μπούρσασπορ όχι μόνο δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της, αλλά απέκτησε τον έλεγχο της κατάστασης πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Την έκλεισε προηγούμενη με 22-20 χάρη σε ένα σερί 16-3.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη δεύτερη περίοδο με την Μπούρσασπορ να μην χάνει τον έλεγχο. Με τον Άντριους πολύ παραγωγικό –είχε 13 πόντους όσους από την άλλη πλευρά ο Πάουλι- η τουρκική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 38-34. Είναι χαρακτηριστικό ότι στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου καμία ομάδα δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων.

Η Μπούρσασπορ είχε την ψυχολογία, είχε φορτώσει με περισσότερη πίεση τους γηπεδούχους και κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο αφού εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 στο 27’ (44-59). Οι Ισπανοί έβγαλαν μία αντίδραση και κατάφεραν να ροκανίσουν σε σημαντικό βαθμό τη διαφορά ως το τέλος του δεκαλέπτου χάρη σε ένα σερί 12-4 (56-63 στο 30’).

Μέχρι εκεί όμως. Η τουρκική ομάδα ήταν εμφανώς καλύτερη και δεν άφησε κανένα περιθώριο να αμφισβητηθεί αυτό στην τέταρτη περίοδο. Στα μισά της η διαφορά είχε φτάσει σε τέτοια επίπεδα που ήταν πια ξεκάθαρο ποια ομάδα θα περνούσε στον τελικό (58-75). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Μπούρσασπορ έφτασε πανάξια στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Άντριου Άντριους έκανε την αρχή και ήταν πολύ αποτελεσματικός με 20 πόντους σε σκάρτα 24 λεπτά όμως ο Κεβάριους Χέις ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Είχε 11 πόντους με απόλυτη ευστοχία (1/1β, 5/5δ) και σάρωσε στον «αέρα» με 16 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μπούρσασπορ κυριάρχησε σε όλους τους τομείς της στατιστική και ειδικά στα σουτ εκτελώντας με 93,3% στις βολές, 55,2% στα δίποντα και 40,6% στα τρίποντα ενώ η Ανδόρα έμεινε χαμηλά και στις τρεις κατηγορίες με 61,9% στις βολές, 45,2% στα δίποντα και 33,3% στα τρίποντα.

Photo Credits: Eurocup