26.8 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Αν η ΑΕΚ περιορίσει τα κενά διαστήματα μπορεί να κυνηγήσει τις ελπίδες της

Παρά τη μεγάλη και φιλότιμη προσπάθεια να κερδίσει ακόμα μία φορά ματς που έχανε για πάνω από 20 πόντους, η ΑΕΚ δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή. Έφτασε πολύ κοντά, μετατρέποντας το -22 σε -1, ωστόσο δεν είναι εύκολο για καμία ομάδα να κερδίσει αγώνα παίζοντας μόνο για τρία δεκάλεπτα. Το έκανε ουκ ολίγες φορές τη φετινή σεζόν, ωστόσο δεν είναι πάντα αρκετό, ειδικά όταν παίζεις ως αουτσάιντερ.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε στράφι για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη. Το 26-6 δεν αφήνει πολλά περιθώρια σχολιασμού, με την ΑΕΚ να παρουσιάζεται στο παρκέ από το 10' και μετά. Σίγουρα η προσπάθεια ήταν τεράστια μέσα σε μία "καυτή" έδρα, ωστόσο σε μεγάλο βαθμό πλήρωσε την χαμένη πρώτη περίοδο. Από το πρώτο δεκάλεπτο εμφανίστηκαν ορισμένα στοιχεία που έμοιαζαν απαγορευτικά για απόδραση. Τα πολλά λάθη τα οποία σταμάτησαν στα 17, αλλά και η απογοητευτική εμφάνιση δύο παικτών που ποντάρει η Ένωση. Του Λεμάρ και του Οριόλα.

Οι δύο παίκτες έμειναν σχεδόν 20 λεπτά στο παρκέ και ολοκλήρωσαν το ματς άποντοι, όντας ιδιαίτερα άστοχοι και με ορισμένες επιλογές που στοίχισαν στους "κιτρινόμαυρους". Αναμφίβολα πρόκειται για δύο ποιοτικούς μπασκετμπολίστες που έχουν δώσει τα διαπιστευτήριά τους, ωστόσο σε ματς με την κρισιμότητα του παιχνιδιού με τη Χάποελ πρέπει να δίνουν βροντερό "παρών".

Το παιχνίδι είχε αρκετά αρνητικά σημεία, ωστόσο δεν πρέπει να παραμερίσουμε τα θετικά. Για ένα ακόμη παιχνίδι η ΑΕΚ δείχνει μέταλλο και ικανή να ανατρέψει μεγάλες διαφορές όταν ο αγώνας στραβώνει. Ο Κένι Ουίλιαμς έχει επιστρέψει δριμύτερος και δίνει πολύτιμες λύσεις με το μακρινό σουτ, κάτι που είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό με δεδομένη την απουσία του Γιάνις Στρέλνιεκς.

Η ουσία είναι πως το έργο της ομάδας του Ηλία Καντζούρη έχει σίγουρα δυσκολέψει, ωστόσο τίποτα δεν έχει κριθεί. Αν η ΑΕΚ περιορίσει τα κενά διαστήματα και είναι για περισσότερα λεπτά συγκεντρωμένη, μπορεί να κυνηγήσει τις ελπίδες της για την ολική ανατροπή. Επειδή η ομάδα πρέπει να πηγαίνει βήμα-βήμα, το επόμενο ματς της σειράς είναι στα Άνω Λιόσια. Αυτή είναι η ευκαιρία της για ισοφάριση, ώστε να πάει σε τελικό πρόκρισης ξανά στο Ισραήλ.