21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Τόφας 73-70: Εκτελεστής Στρέλνιεκς και… 1-0! (pic+vid)

Εκτελεστής Στρέλνιεκς, σταθερή αξία Μίτσελ, εξαιρετική άμυνα και η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη με 73-70, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των play-in, στη μάχη της πρόκρισης για τους "16" του Basketball Champions League!

Το άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό των Άνω Λιοσίων δεν βοήθησε στο να βρουν γρήγορα ρυθμό οι δύο ομάδες, με την Τόφας ωστόσο να βρίσκει με μεγαλύτερη ευκολία λύσεις, κυρίως από το τρίποντο και να περιορίζει την ΑΕΚ αμυντικά. Η τουρκική ομάδα έφτασε διαφορά εννέα πόντων πριν το πεντάλεπτο (4-13), κάνοντας ένα εμφανώς καλύτερο ξεκίνημα από τη γηπεδούχο Ένωση. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βελτίωσε την εικόνα της πλησιάζοντας στον πόντο, πριν ο Μιλάκνις με τρίποντο στείλει τη διαφορά στο +4 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (16-20). Η ΑΕΚ ξεκίνησε εξαιρετικά τη δεύτερη περίοδο. Ένα επιμέρους 9-1 έδωσε προβάδισμα στην Ένωση που έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά της. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο δεύτερο δεκάλεπτο, και πήγαν στην ανάπαυλα με την Τόφας προηγούμενη με ένα καλάθι (35-37).

Δυνατά μπήκε και στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ. Με δύο τρίποντα του Μάιλς και ένα του Στρέλνιεκς, η Ένωση έχτισε επιμέρους 11-1 και πέρασε μπροστά με 46-38. Έφτασε τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς (49-40), κρατώντας την Τόφας χαμηλά στο σκοράρισμα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη διατήρησε το προβάδισμά της και έκλεισε στο +3 το δεκάλεπτο (52-49). Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Στρέλνιεκς πήρε... φωτιά. Με δύο κρίσιμα τρίποντα ήταν καθοριστικός για την ΑΕΚ, η οποία σε συνδυασμό με την πολύ καλή της άμυνα και τον τρομερό για ένα ακόμη παιχνίδι, Ακίλ Μίτσελ, πήρε τη νίκη και κατά συνέπεια το προβάδισμα πρόκρισης, κάνοντας το 1-0 στη σειρά!

Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 4/6 τρίποντα (δύο εκ των οποίων ιδιαίτερα κρίσιμα) και ο Ακίλ Μίτσελ, αμφότεροι με 16 πόντους ήταν καθοριστικοί για να πάρει η ΑΕΚ προβάδισμα πρόκρισης.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.