21.2 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ – Περιστέρι 65-77: Ιστορική “πτήση” με… πιλότο Φρανσίσκο (vids)

Το Περιστέρι πανηγυρίζει την παρθενική του πρόκριση σε τελικό κυπέλλου, με τ0ν 77-65 επί της λαβωμένης αλλά ηρωικής για 37 λεπτά ΑΕΚ να γράφει ιστορία για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Η μεγάλη επένδυση που έγινε φέτος με ένα αξιοζήλευτο ρόστερ έφερε την πρώτη μεγάλη επιτυχία, με φαρδιά πλατιά την υπογραφή του... διαστημικού Σιλβέν Φρανσίσκο (33π, 6ρ., 4ασ.) ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του και ειδικά στο κρίσιμο φινάλε, πήρε το Περιστέρι από το χέρι και το πήγε στον τελικό!

Ενα φουριόζικο ξεκίνημα του Περιστερίου στον αγώνα, ήταν η εξαίρεση σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο ανήκε σε όλα στη λαβωμένη ΑΕΚ. Με άριστο σχεδιασμό και εκτέλεση αυτού, ο Ηλίας Καντζούρης και οι παίκτες του έστησαν μια παρτίδα σκάκι στην οποία κάθε τους κίνηση ήταν μελετημένη

Ακόμα κι όταν ήρθαν δύο γρήγορα φάουλ του Βλάντο Γιάνκοβιτς, κανένα κενό δεν ήταν ορατό. Ηρθε βέβαια πιο γρήγορα και η άμυνα ζώνης που έβαλε σοβαρά προβλήματα στο Περιστέρι, με την ΑΕΚ να δείχνει το καθαρό μυαλό της με την ευστοχία της στα τρίποντα, αλλά και τις καλές προϋποθέσεις που τα εκτελούσε αυτά.

Το δεκάλεπτο έληξε με το Περιστέρι μπροστά με 24-21, αλλά με την ΑΕΚ να πείθει περισσότερο και όταν ο Μάιλς, που ήταν αμφίβολος, "ζεστάθηκε" και άρχισε να σκοράρει και ο Ξανθόπουλος έδινε ρεσιτάλ ψύχραιμης οργάνωσης, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία και στο σκορ και έφτασε στο υπέρ της 39-34 του ημιχρόνου, με  ένα buzzer beater τρίποντο του Μάιλς.

Το Περιστέρι μπήκε με ενέργεια και στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε ψηλά την ΑΕΚ, χάλασε τον... παθητικό ρυθμό που βόλευε τον αντίπαλο και με σερί 10-0 με ηγέτη τον ασταμάτητο Φρανσίσκο προσπέρασε στο 23' με 44-39. Η ΑΕΚ αντέδρασε ψύχραιμα και με δικό της σερί 9-0 ξαναπήρε τα ηνία με 48-44, με το δεκάλεπτο να εξελίσσεται στη συνέχεια σε μία μάχη πόντο με πόντο και να λήγει ισόπαλο με 53-53.

Περνώντας τα λεπτά και με την ΑΕΚ να έχει χάσει και τον Ουίλιαμς, άρχισε να γίνεται αισθητή και φυσιολογικά η διαφορά φρεσκάδας, λύσεων και καθαρού μυαλού. Το Περιστέρι είχε δώσει ανάσες στη γραμμή κρούση και την είχε επαναφέρει, και στο 38' με ένα μακρινό τρίποντο και ένα γκολ φάουλ συνεχόμενα του Φρανσίσκο, έφτανε ένα σερί 14-0 για να περάσει με 73-62.

ΤΟ ΠΟΛΥΕΡΓΑΛΕΙΟ: Τα κατορθώματα του Σιλβέν Φρανσίσκο δεν καλύπτονται από τίποτα, αλλά αυτά του Λεωνίδα Κασελάκη θα είναι... αμαρτία να μην επισημανθούν. Ο "Κασέλ" ήταν ο (όχι και τόσο) αφανής ήρωας για τους θριαμβευτές του ημιτελικού, κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι και προσφέροντας σε όλους τους τομείς που μπορούσε, σκορ, ριμπάουντ, άμυνες, καθαρό μυαλό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη διαφορά στην αποτελεσματικότητά του στα δίποντα, με το Περιστέρι να σουτάρει με 14/26 και 53% και την ΑΕΚ μόλις με 11/29 και μόλις 38%