22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΑΕΚ-Μαρούσι 88-85: “Καθάρισε” στο τελευταίο τρίλεπτο με “διπλό” Κουζμίνσκας (pics, vids)

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, η... μπίλια τελικά έκατσε στην ΑΕΚ. Η «Ένωση» πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στο μαχητικό Μαρούσι με 88-85 και έφτασε στην 1η θέση του γκρουπ των play-out με ρεκόρ 10-13, αφήνοντας στο 7-16 την ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Με διάθεση να τρέξουν ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με πολύ γρήγορο ρυθμό και με επιθέσεις εκτελεσμένες στα πρώτα 10”. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε το πρώτο προβάδισμα τριών πόντων στο παιχνίδι (5-2), με το Μαρούσι να κάνει τη δική του αντεπίθεση και να προηγείται με 10-17, έχοντας αξιοποιήσει και τις δύο φορές που βρήκε ανοιχτό γήπεδο μετά από δικό του κλέψιμο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν επιθετικές λύσεις πιο εύκολα απ’ την «Ένωση» και, παρά την προσωρινή μείωση του σκορ απ’ τον Αγραβάνη (12-17), το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 13-20 υπέρ της ομάδας του Νίκου Βετούλα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά συγκεντρωμένα και με πιο ορθολογικές επιθετικές επιλογές στη 2η περίοδο και με ένα… ελληνικό σερί 8-0 (Κουζέλογλου-Καράμπελας-Νετζίπογλου) προσπέρασαν με 21-20, πριν έρθει η «απάντηση» με τον Γιαννόπουλο (21-23). Ο Ραντούλιτσα στη συνέχεια «έγραψε» το 21-25 και από εκείνο το σημείο έως και το τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου καμία ομάδα δεν ξαναπήρε προβάδισμα τεσσάρων ή περισσότερων πόντων. Το Μαρούσι προηγήθηκε με 30-33, αλλά ένα 11-4 επί μέρους σκορ των γηπεδούχων έβαλε μπροστά την ομάδα του Ηλία Ζούρου με +4 (41-37). Το μόνο που άλλαξε στο τελευταίο λεπτό ήταν το σκορ της ανάπαυλας μετά από καλάθι του Μπρίσκοου (41-39).

H AEK βρήκε πιο γρήγορα ρυθμό στο 2ο ημίχρονο, ένα γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε φτάνοντας στο +8 (51-43). Η διαφορά, μάλιστα, για τους γηπεδούχους έφτασε ακόμη και στους 9 (61-52), όμως το Μαρούσι πολύ γρήγορα επέστρεψε χάρη στις λύσεις που έδωσαν ο Τζούστον και ο Κόζι (63-60), «κλείνοντας» το 3ο δεκάλεπτο στο -6 (66-60).

Τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν ευκολότερα στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, χάρη στα οποία οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κατάφεραν να ανταπεξέλθουν και να… διακόψουν το μομέντουμ της ΑΕΚ, επανακτώντας το προβάδισμα με 7:14’ να απομένουν για τη λήξη (69-72). Ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων απ’ τον Ραντλ, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική μέρα, ισορρόπησε το ματς στους 73 πόντους και στη συνέχεια για ένα τρίλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το Μαρούσι να παίρνει τρεις φορές προβάδισμα 2 πόντων και πάντα την «Ένωση» να ισοφαρίζει. Ο Ραντλ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού απ’ τη γραμμή των βολών την ομάδα του, ενώ ο Κουζμίνσκας με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό έστειλε στο +6 την ΑΕΚ (85-79), με τον Καράμπελα απ’ τη γραμμή να «γράφει» το 87-79, 1:26’ πριν το φινάλε. Αμέσως μετά, ο Γιαννόπουλος «αρνήθηκε» να… παρατήσει το ματς και με τρίποντο απ’ τα 8 μέτρα μείωσε σε 87-82, με τον Κόζι να παίρνει τη σκυτάλη και να κάνει γρήγορα το 87-84 (38.6” στο χρονόμετρο).

Μπορεί ο Καράμπελας να αστόχησε σε lay-up στην επίθεση του «δικεφάλου», όμως ο Κουζμίνσκας σαν… από μηχανής θεός μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ (με το οποίο έκανε double-double) και ο Αγραβάνης κέρδισε φάουλ. Ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε και στις δύο βολές με τη διαφορά στο +3 η «Ένωση» δε… ρίσκαρε με τρίποντο και έκανε φάουλ στον Τζούστον, 9.6” πριν από τη λήξη. Ο Αμερικανός ψηλός είχε 1/2 απ’ τη γραμμή (87-85), με τον ΜακΡέι στην απέναντι πλευρά να «απαντά» με τον ίδιο τρόπο (88-85) και τον Γούνταρντ να αστοχεί στο τρίποντο της παράτασης στο μηδέν.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ ήταν πιο αποφασιστική στη «μάχη» των ριμπάουντ, αφού μέτρησε 39, έναντι 30 του Αμαρουσίου, ενώ στα επιθετικά κυριάρχησε κατά κράτος με 14-6.