24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ACB: Ντέρμπι στο Μπιλμπάο, μεγάλη ανατροπή η Ανδόρα (vids)

Στην πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας, η Μπιλμπάο νίκησε στο νήμα την Γρανάδα με 94-93, η Ανδόρα επικράτησε στις λεπτομέρειες επί της Ομπραδόιρο με 92-89, η Τενερίφη πήρε με εμφατικό τρόπο την νίκη μέσα στην έδρα της Χιρόνα με 66-79 ενώ η Μάλαγα επικράτησε κόντρα στην Μπανταλόνα με 113-91.

Μπιλμπάο - Γρανάδα 94-93

Σε πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στην Μπιλμπάο και την Γρανάδα όπου και οι δύο ομάδες πήγαν "χέρι - χέρι" από το τζάμπολ μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα και στέφθηκαν νικητές με 94-93.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Κουλιαμέ, έχοντας συνολικά 33 πόντους σε 24:38 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 46-43, 69-68, 94-93

Ανδόρα - Ομπραδόιρο 92-89

Η Ανδόρα κατάφερε με επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 40-20, να πάρει μία πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη κόντρα στην Ομπραδόιρο, η οποία και εκείνη είχε πραγματοποιήσει δύο πολύ καλά δεκάλεπτα, στις αρχές των δύο ημιχρόνων.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, αλλά και του αγώνα, αναδείχθηκε ο Σταρκς με 17 πόντους σε 21:11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 35-38, 52-69, 92-89

Χιρόνα - Τενερίφη 66-79

Η Χιρόνα υποδέχτηκε την Τενερίφη, με τους φιλοξενούμενος ωστόσο να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα από την αρχή μέχρι και το τέλος, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο σε μία πολύ εμφατική εκτός έδρας νίκη, με την διαφορά του τελικού σκορ να είναι 13 πόντοι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Σάστρε, έχοντας σημειώσει 13 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα βγήκε ο Ιροεγκμπού της Χιρόνα, με συνολικά 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-37, 45-57, 66-79

Μάλαγα - Μπανταλόνα 113-91

Η Μάλαγα πήρε μία άνετη εντός έδρας νίκη κόντρα στην Μπανταλόνα, αξιοποιώντας τα πολύ καλά από πλευράς της, δεύτερα και τρίτα δεκάλεπτα. Στο τέλος οι γηπεδούχοι έφυγαν νικητές με διαφορά 22 πόντων.

Πρώτος σκόρερ για την Μάλαγα αναδείχθηκε ο Πέρι, έχοντας σημειώσει 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 58-46, 87-64, 113-91