18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Α1 Γυναικών: Εύκολες νίκες για Παναθηναϊκό, Δάφνη και Παναθλητικό

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου υποδέχτηκε τον Εύνικο για την 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πήρε μια μεγάλη σε διαφορά πόντων νίκη με 81-61.

Η Δάφνη ανέβηκε στο 2-6 και προσπαθεί να αποφύγει τον υποβιβασμό ενώ ο Εύνικος με την ήττα υποχώρησε στο αντίστοιχο ρεκόρ.

Για τις γηπεδούχες σπουδαία δουλειά έκαναν οι ξένες, με την Μόρις να ολοκληρώνει τον αγώνα με 28 πόντους και την Γουέλς να προσθέτει άλλους 21.

Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό επέστρεψε στις νίκες και επικράτησε άνετα με 85-40 τα Χανιά.

Η Ελένη Καπογιάννη είδε 5 παίκτρες της να ολοκληρώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Παρόλα αυτά πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε από τα Χανιά, η Σιέρα Τζόνσον με 15.

Ο Παναθλητικός Συκέων πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στο γήπεδο του απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου με 62-53 και πήρε μια βαθμολογική ανάσα.

Ο Παναθλητικός ανέβηκε στο 2-6 ενώ οι φιλοξενούμενες έπεσαν στο 5-3 αφού είχαν ξεκινήσει πολύ καλά την σεζόν

Μεγάλη εμφάνιση για τις γηπεδούχες έκανε η Τζέιντ Γουίλιαμς με 25 πόντους σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Στα δύο πρώτα ματς της αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην παράταση τις Εσπερίδες και η Νίκη Λευκάδας μέσα στα Γιάννενα τον ΠΑΣ.