16.7 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Α1 Γυναικών: Το θρίλερ ο ΠΑΟΚ, διπλό η Νίκη Λευκάδας

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε για την 8η αγωνιστική τις Εσπερίδες. Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ η ομάδα από την Θεσσαλονίκη πήρε τη νίκη στην παράταση του αγώνα με 84-80.

Η Κέντρα Γουίλιαμς έκανε άλλο ένα εξαιρετικό παιχνίδι με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην 6η νίκη του σε 8 αγώνες. Μεγάλη εμφάνιση έκανε και η Ευγενία Κολλάτου με 21π. (7/12 σουτ εντός πεδιάς).

Από τις φιλοξενούμενες οι δύο ξένες έκαναν την διαφορά αφού σκόραραν τους 49 από τους 80 πόντους της ομάδας τους. Η Βαλερί Χίγκινς αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα,χωρίς να καθήσει ούτε δευτερόέπτο στον πάγκο, κάνοντας το νταμπλ νταμπλ με 21π. και 13 ριμπάουντ ενώ η Βούλφοκ πρόσθεσε άλλους 26.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας η Νίκη Λευκάδας έκανε το διπλό στην έδρα του ΠΑΣ Γιάννενα με 70-61.

Οι φιλοξενούμενες ανέβηκαν στο 4-4 (ρεκόρ) ενώ ο ΠΑΣ υποχώρησε στο 2-6.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η παίκτρια της Λευκάδας, η Τέιλορ Χερντ με 17 πόντους σε 40 λεπτά συμμετοχής. Την Χερντ βοήθησε στο σκοράρισμα η Οκόνορ Τζένινγκς με 15π.