16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

(Α’ Όμιλος) Δομ. Δημοκρατία-Φιλιππίνες 87-81: Ο Τάουνς κέρδισε τον Κλάρκσον, στο θρίλερ στη Μανίλα! (pics+vids)

Μία αναμέτρηση βγαλμένη από τα παρκέ του NBA για τους δύο παίχτες "του μαγικού κόσμου", Καρλ Άντονι Τάους και Τζόρνταν Κλάρκσον. Η έξοδος του δεύτερου με φάουλ (3') πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ήταν καθοριστική, με την Δομινικανή Δημοκρατία να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει τη νίκη με 87-81 . Αν υποθέσουμε ότι η Ιταλία είναι το φαβορί του ομίλου, αυτή η νίκη των Δομινικανών είναι... μισή πρόκριση, με τις Φιλιππίνες να βρίσκονται πλέον σε δύσκολη θέση και να χρειάζονται μία υπέρβαση με τους Ιταλούς.

Φρενήρης ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες. Πολύ γρήγορες επιθέσεις, αρκετά δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το "εικοσιτεσσάρι". Μετά το αρχικό 9-6 υπέρ των Φιλιππίνων, η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε μία μικρή διαφορά έξι πόντων (20-16), πριν το δεκάλεπτο λήξει 22-18.

Οι Κάρλ Άνοτνι Τάουνς και Τζόρνταν Κλάρκσον μονοπολούσαν τις επιθέσεις των ομάδων τους. Με τον δεύτερο να σημειώνει εφτά σερί πόντους οι Φιλιππινέζοι επέστρεψαν από το -6 παίρνοντας το προβάδισμα με 34-31 στο (15'). Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι την ανάπαυλα, η οποία βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 42-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αισθητά, όμως το μπάσκετ των δύο ομάδων συνέχισε να είναι αρκετά άναρχο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Συνολικά στο δεκάλεπτο είχαμε 11(!) εναλλαγές στο προβάδισμα. Μετά από (30') η Δομινικανή Δημοκρατία προηγούνταν με 66-64.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι θρίλερ και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όμως (3') πριν τη λήξη και με την Δομινικανή Δημοκρατία να προηγείται με 81-76, αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Αυτό ήταν ουσιαστικά το "κύκνειο άσμα" στην αναμέτρηση για τις Φιλιππίνες. Ο Κλάρκσον ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου και μονοπωλούσε τις επιθέσεις των γηπεδούχων, συνεπώς το έργο της παρέας του Τάουνς έγινε αρκετά πιο εύκολο. Ως αποτέλεσμα όλων αυτών η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε μία πολύτιμη νίκη που σημαίνει μισή... πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.