16.7 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

(Α’ Όμιλος) Ανγκόλα – Ιταλία 67-81: Πρεμιέρα με το δεξί για τους “Ατζούρι”

Αν και δυσκολεύτηκε η Ιταλία κόντρα στην Ανγκόλα, καθώς της έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε και πήρε τη νίκη με 81-67 και έκανε ιδανική αρχή στο Group A του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Φοντέκιο, Τόνουτ και Ρίτσι με 19, 16 και 12 πόντους κορυφαίοι για την ομάδα του Ποτσένκο, ενώ για τους Αφρικανούς οι Ντουντάο και Φερνάντο με 19 και 13 π. ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Το ματς

Αυτή που μπήκε δυνατά ήταν η Ανγκόλα, που στο 2’ προηγήθηκε με 5-0, αιφνιδιάζοντας την Ιταλία και έχοντας τον Γκέρσον Γκοσάλβες σε μεγάλα κέφια, κρατούσε τους Αφρικανούς σε μια απόσταση.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα στους 7 (13-7), αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» αντέδρασε και με ένα 0-7 να κάνει το 13-14 με κάρφωμα του Μέλι στο 6’ και πήρε εκείνη τα ηνία και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ 17-23, με τους παίκτες του Ποντσένκο να τρέχουν ένα επιμέρους 4-16 τα τελευταία 5 λεπτά.

Η Ανγκόλα επανέλαβε το δυνατό ξεκίνημα που είχε στην αρχή και στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, όπου με τους Φερνάντο και Γκονσάλβες να αναλαμβάνουν δράση και με ένα 7-0 πέρασε μπροστά (24-23) στο 13’.

Από κει και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (32-31) στο 17’, με το παιχνίδι να μετατρέπεται σε ντέρμπι και με τις εναλλαγές του σκορ να είναι συνεχείς και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 40-43 υπέρ της Ιταλίας με buzzer beater του Τόνουτ.

Η Ιταλία συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και ξέφυγε με 9 (40-49) με τους Σπίτσου και Φοντέκιο να ηγούνται. Όμως η Ανγκόλα όχι μόνο δεν το έβαλε κάτω, αλλά είχε και άμεση αντίδραση.

Με ένα επιμέρους 12-5 οι Αφρικανοί έκαναν ξανά το παιχνίδι ντέρμπι, μιας και μείωσαν στο καλάθι (52-54) στο 27’ με τους Ντουντάο και Φερνάντο να βάζουν δύσκολα στην άμυνα των Ιταλών με 15 και 11 πόντους και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με μικρό προβάδισμα των Ιταλών με 57-61.

Η «σκουάντρα ατζούρα» κρατούσε την πρωτοκαθεδρία και στην 4η περίοδο, όπου στο 34’ ήταν στο +5 (62-67) και μάλιστα τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης το σκορ έφτασε και σε διψήφια επίπεδα (65-75) και έτσι η Ιταλία έκανε δυναμική αρχή, επικρατώντας με 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-43, 57-61, 67-81