21.3 C

Εκρηκτικό φινάλε για Μιλάνο (vid)

Το Μιλάνο έκανε ένα ονειρεμένο φινάλε στον εντός έδρας αγώνα με τη Μπάμπεργκ και με τρομερό σερί από το 33' και μετά, πανηγύρισε ανέλπιστη νίκη με  71-62. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των Ιταλών στη διοργάνωση, με τη Μπάμπεργκ να μένει στις 4.

Οι Γερμανοί ήταν πιο σοβαροί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, με το δεκάλεπτο να είναι στο 13-16, το ημίχρονο ήταν στο 27-35, στο 30ο λεπτό η διαφορά παρέμενε στους 8 πόντους, 43-51.

Η Μπάμπεργκ πήγε τη δαφορά στους 11, 46-57 στο 33' και κάπου εκεί οι Ιταλοί αφυπνίστηκαν. Με σερί 19-0 βρέθηκαν στο 38' στο +8, 65-57 με τον Καλνιέτις να έχει συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι σκοράροντας δέκα πόντους στη σειρά, η Μπάμπεργκ είχε χάσει τελείως το μυαλό της και το Μιλάνο πήρε τη νίκη.

ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕ: Ο Μάντας Καλνιέτις έδωσε στο Μιλάνο την ώθηση που χρειαζόταν για τη μεγάλη ανατροπή. Παρότι είχε 0/5 σουτ για τρία δεκάλεπτα, στο τελευταίο "όπλισε" και με προσωπικές ενέργειες και πόντους έχτισε το σερί που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 2/13 τρίποντα έκλεισε το Μιλάνο τις τρεις πρώτες περιόδους. Με 4/5 όμως στην κρίσιμη τελευταία, έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και νίκη.