23.2 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Κώστας…Λαρεντζάκης

Ίσως πιο σημαντικό ή έστω ισάξιο της μεγάλης νίκης στο Τελ Αβίβ για τον Ολυμπιακό ήταν το κέρδος ενός ακόμα παίκτη. Ναι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης προστίθεται ως ένας ακόμα κρίκος στην αλυσίδα των Ελλήνων που τα τελευταία χρόνια ανδρώνονται μπασκετικά και κάνουν βήματα μπροστά στους Ερυθρόλευκους. Ουσιαστικά οι Πειραιώτες έχουν και με τη βούλα πλέον έναν έξτρα πολύτιμο παίκτη, στον οποίο ο κόουτς Μπαρτζώκας είχε δώσει και άλλες ευκαιρίες και είχε δει θετικά δείγματα (ιδιαίτερα στο Βελιγράδι). Όμως χθες δεν ήταν ένας απλός αγώνας, διότι ο συγκεκριμένος παίκτης δείχνει – ώρες ώρες – να έχει άγνοια κινδύνου ενώ ουσιαστικά πρόκειται για τσαγανό και τρομερή αυτοπεποίθηση. Ένα μείγμα εκρηκτικό για το μπασκετικό...Μπουφόν (για ένα απίστευτο μπλοκάρισμα μπάλας που είχε κάνει ως παίκτης της ΑΕΚ και αποθεώθηκε και από τον διάσημο Ιταλό τερματοφύλακα). Τότε έπιασε μια μπάλα, τώρα (στην απουσία του τραυματία Παπανικολάου) πιάνει μια ευκαιρία απο τα μαλλιά για να θυμίζει πως μπορεί να «θυσιάσει» τα επιθετικά του προσόντα για την άμυνα. Τα 3/12 τρίποντα σε συνδυασμό με τα 8 λάθη του φυσικού ηγέτη της Μακάμπι του Σκότι Γουίλμπεκιν, ήταν απόρροια – κυρίως – της άμυνας που έπαιξε πάνω του ο Λαρεντζάκης. Στο στάδιο που βρίσκεται τώρα ο 27χρονος γκάρντ, ο Σάσα Βεζένκοφ έχει προχωρήσει ένα επίπεδο παραπάνω και απλά εξαργυρώνει τη σκληρή (ατομική) δουλειά του καλοκαιριού. Για τον Κώστα Σλούκα τι να πει κανείς. Το γεγονός ότι απέναντι τον περίμενε ένας από τους κορυφαίους τεχνικούς στην ιστορία του Ολυμπιακού που τον ξέρει απ΄έξω και ανακατωτά, κάνει ακόμα πιο μεγάλη την εμφάνιση του. Στο 14ο λεπτό, ο Σλούκας ήταν άποντος, είχε δύο λάθη και είχε μοιράσει μετά βίας μόλις μία ασίστ. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος έχοντας προσαρμόσει την άμυνα πάνω του χαλούσε – πρωτίστως – τη δημιουργία και στη συνέχεια το σκοράρισμα και έτσι το προβάδισμα των επτά πόντων για την ομάδα του στο ημίχρονο ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Ο Σλούκας από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους που μπήκε δεν ξαναβγήκε και μαζί με την παράταση συμπλήρωσε 40 λεπτά αγώνα (!) σε μια βραδιά που ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε άποντος μετά από 97 συνεχόμενους αγώνες ! Οι Ερυθρόλευκοι πήραν και άλλα μικρά ή μεγαλύτερα πράγματα από πολλούς παίκτες τους και το γεγονός ότι νίκησαν με 19 λάθη και μόλις 30% στα τρίποντα οφείλεται στην εξαιρετική ομαδικότητά τους και στην άμυνα. Σε μια αφιλόξενη έδρα (όπου οι διαιτητές επηρεάζονται και χωρίς κόσμο...) οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν χαρακτήρα και το εξαργύρωσαν με τον καλύτερο τρόπο. Θα το είχαν κάνει πιο άνετα με λίγο μεγαλύτερη συγκέντρωση παικτών τους που υπέπεσαν σε παιδαριώδη λάθη σε κρίσιμα σημεία (Ζαν Σάρλ, ΜακΚίσικ, Ελις). Το πόσο σημαντικό πράγμα είναι η συγκέντρωση φάνηκε στον πρώην Ερυθρόλευκο Οθέλο Χάντερ που εκτός των επιθετικών ριμπάουντ που πήρε είχε 5/6 βολές (και 4/4 στο φινάλε) όταν μετά βίας το ποσοστό του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ξεπερνά το 60%. Θα είναι κέρδος για τον Ολυμπιακό αν αποκτήσει λίγο ψυχολογία και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και πλέον το παιχνίδι με τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ την Παρασκευή είναι από τα δυσκολότερα της σεζόν. Ίσως αξίζει οι Πειραιώτες να δηλώσουν την επιθυμία να δίνουν όλα τα παιχνίδια τους εκτός έδρας (έξι νίκες) αντί για το ΣΕΦ (πέντε ήττες). Οι εικόνες της βραδιάς είναι δύο. Όταν ο Σλούκας («Είναι ο ηγέτης μας και παίζει χωρίς εγωϊσμό» δήλωσε άλλωστε ο κόουτς Μπαρτζώκας) τρέχει να αγκαλιάσει τον Λαρεντζάκη σε ένα καθοριστικό τρίποντο του τελευταίου. Και η δεύτερη όταν ο Βεζένκοφ σηκώνεται αμαρκάριστος (σε μια εξαιρετική επίθεση των φιλοξενουμένων) για τρίποντο μπροστά στον πάγκο της Μακάμπι για το 86-81 και ο «Σφαιρό» με το που φεύγει η μπάλα από τα χέρια του έχει ζητήσει ήδη τάιμ άουτ !