21.7 C
Τετάρτη, 9 Οκτωβρίου, 2024

Λάσο: “Καταστροφικά τα λάθη”

Η Ρεάλ Μαδρίτης τελείωσε το παιχνίδι της με την Αναντόλου Έφες με 16 λάθη και 23,3% (7/30) στα σουτ δύο πόντων και γνώρισε την ήττα με 76-60. Μάλιστα τόσο το ποσοστό, όσο και ο αριθμός των εύστοχων είναι αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία της "βασίλισσας". Μέχρι στιγμής ποτέ δεν είχε μονψήφιο αριθμό εύστοχων σουτ, ενώ το χειρότερο ποσοστό της ήταν το 29.1%. Ο Πάμπλο Λάσο δεν θα μπορούσε παρά να σταθεί στα δύο αυτά στοιχεία της στατιστικής στα όσα είπε μετά το τέλος της αναμέτρησης.

"Συγχαρητήρια για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο άξιζαν τη νίκη. Στο πρώτο μισό οι επιθέσεις ήταν στατικές, αλλά και οι δύο ομάδες ήταν δυνατές αμυντικά. Το ποσοστό ευστοχίας μας δεν ήταν καλό, τα λάθη μας καταστροφικά, αλλά και πάλι ήμασταν κοντά στο σκορ. Η Έφες όμως δεν μας έδωσε κανένα περιθώριο στο δεύτερο ημίχρονο. Το βασικό μάθημα από αυτό το παιχνίδι είναι πως αν θες να παλέψεις σε αυτό το επίπεδο θα πρέπει να είσαι καλύτερος. Αυτό είναι το μάθημα. Είχαμε 16 λάθη και 23% στα δίποντα. Πρέπει να είμαστε καλοί και στις άκρες του παρκέ. Δεν είμαι κάποιος που ανησυχεί για συγκεκριμένες θέσεις ή καταστάσεις. Αυτό εδώ, το μπάσκετ, είναι ομαδική δουλειά. Δεν ανησυχώ για ένα πράγμα. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι συνολικά στην παρουσία μας και στον τρόπο που παίζουμε".