22.3 C
Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου, 2024

Φορτωμένη με ρεκόρ η Μπασκόνια

Το λιγότερο εντυπωσιακή ήταν η Μπασκόνια απέναντι στην Φουενλαμπράδα. Από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησε στο παρκέ, φτάνοντας να επικρατήσει εκτός έδρας με 110-60. Το πιο εντυπωσιακό ήταν οι αριθμοί που συνόδευσαν αυτή την εμφάνιση, οι οποίοι δείχνουν πως οι Βάσκοι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, λίγο πριν την αναμέτρησή τους με τον Ολυμπιακό για την 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας (17/10, 21.45).

Η Μπασκόνια ευστόχησε σε 19 τρίποντα με πιο εντυπωσιακό το γεγονός ότι σούταρε με ποσοστό 55% από τη γραμμή των τριών πόντων. Η επίδοση αυτή είναι η καλύτερη στην ιστορία της ομάδας και η όγδοη καλύτερη στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος. Τα περισσότερα τρίποντα σε έναν αγώνα έχει σημειώσει η Βαλένθια με τα 22 στις 8 Απριλίου 2018 απέναντι στην Γκιπουζκόα (και ποσοστό 59,5%!!!).

Το +50 της τελικής διαφοράς είναι η μεγαλύτερη εκτός έδρας για την Μπασκόνια σε 22 χρόνια! Και η τρίτη μεγαλύτερη στην ιστορία της ACB. Η μεγαλύτερη είναι το +55 (82-137) επί της Μπρεογκάν (12/4/1986) και η δεύτερη μεγαλύτερη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Ουέσκα με το +53 (65-118), επίσης την περίοδο 1985-86.

Το +50 είναι επίσης γενικότερα η τρίτη μεγαλύτερη νίκη της Μπασκόνια στο ισπανικό πρωτάθλημα. Πρώτη στη σχετική λίστα η νίκη επί της Μογιέτ με +53 (124-71) και δεύτερη αυτή επί της Αλικάντε με +51 (109-58) την περίοδο 2000-01.

Και όλα αυτά ξεκίνησαν σχεδόν από το τζάμπολ με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 25-63. Αυτό το +38 είναι η τρίτη μεγαλύτερη διαφορά σε πρώτο εικοσάλεπτο ενός αγώνα. Η Μπασκόνια έχει και την πρώτη θέση στη λίστα πάντως με το +43 (67-24) επί της Αλικάντε από τις 3 Δεκεμβρίου 2000.