15.3 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Χανιά-Νίκη Λευκάδας 76-68: Χαμογέλασαν οι Κρητικές

Τα Χανιά νίκησαν 76-68 τη Νίκη Λευκάδας κι επέστρεψαν ιδανικά στη δράση, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι Κρητικές με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-1, ενώ οι ηττημένες «έπεσαν» στο 1-3. Υπενθυμίζεται ότι όπως έχει γίνει γνωστό, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου και ο Σπόρτιγκ απέσυραν τη συμμετοχή τους.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, τα Χανιά κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο και ξέφυγαν με διαφορά 13 πόντων (24-11). Μάλιστα πάνω σε αυτό το προβάδισμα «έχτισαν» και στο 30' είχαν αποσπαστεί με 21 πόντους (61-40). Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν στην τελευταία περίοδο και νίκησαν με επιμέρους σκορ 28-15, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 76-68.

Κορυφαία για τις νικήτριες η Τζέσικα Τζάκσον με 25 πόντους, ενώ από την πλευρά της Νίκης Λευκάδας ξεχώρισε η νεοφερμένη Άσλεϊ Ριντ με 19.