18.5 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε-Εφές 84-88: Πρώτη και καλύτερη (pics+vids)

Ντέρμπι κορυφής στο τουρκικό πρωτάθλημα. Η Φενέρπαχτσε υποδέχθηκε στο «Ulker Sports Arena» στην Κωνσταντινούπολη την Εφές για την 29η αγωνιστική του Τουρκικού Πρωταθλήματος. Η Εφές δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να ξεφύγει με την νίκη με σκόρ 84-88 δείχνοντας ποιός είναι το αφεντικό στην Τουρκία φέτος.

Η Εφές με την σημερινή της νίκη παρέμενεινε στην πρώτη θέση (28-1) διατηρώντας τα «ηνία», ενώ η Φενέρμπαχτσε παρέμενεινε στην δεύτερη θέση (22-8) και με ένα παιχνίδι περισσότερο. Η Φενέρ χρειαζόταν την νίκη για να καλύψει την διαφορά απο την κορυφή, όμως δεν τα κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «με το δεξί» την σημερινή αναμέτρηση παίρνοντας προβάδισμα 9-0 και κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 21-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές προσπάθησε να αντεπιτεθεί και να μειώσει την εις βάρος της διαφορά, δίχως αποτέλεσμα με την διαφορά κάποια στιγμή να φτάνει και σε διψήφια απόσταση 40-29 υπέρ της Φενέρ, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-35. Αντίθετα το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα δραματικό καθώς η Εφές κατάφερε γρήγορα-γρήγορα να «ψαλιδίσει» την διαφορά και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκόρ. Ωστόσο η Φενέρ κατάφερε να διατηρήσει ένα ελάχιστο προβάδισμα της τάξεως των 2 πόντων με σκορ 64-62. Στο τελευταίο και καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές κατάφερε να προηγηθεί και να φτάσει την διαφορά στο +10 υπέρ της στο 74-84 με λίγα λεπτά να απομένουν για την λήξη. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Φενέρ πριν ηχήσει η κόρνα της λήξης ήταν να μειώσει την διαφορά στους -4 διαμορφώνοντας το τελικό 84-88.

Για τους γηπεδούχους 4 παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γκούντουριτς με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Καντάν με 15, ο Μπιμπέροβιτς με 13 και ο Βέσελι με 10 πόντους και 5 ασίστ. Για την Εφές κυρίαρχος ήταν ο Σιμόν με 21 πόντους και 4 ασσίστ μαζί με τον εξαιρετικό Μόερμαν που έκανε double-double έχοντας 15 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-35, 64-62, 84-88.