18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Φάρος… ανόδου άναψε στο Κερατσίνι!

Η άνοδος για τον Φάρο Κερατσινίου είναι γεγονός! Η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη επικράτησε 86-75 του Ηρακλή και θα ακολουθήσει τον Πανιώνιο στα μεγάλα σαλόνια. Ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά, ειδικά στο πρώτο μέρος (50-49), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφιες διαφορές, που τους εξασφάλισαν την νίκη και το 3-1.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βομβαρδίζουν τα καλάθια. Ο Ηρακλής μπήκε πιο αποφασισμένος και με τρίποντα των Γκαγκαλούδη και Χρυσόπουλου προηγήθηκε 10-17 στο 5’. Οι Πειραιώτες πλησίασαν με τον Δημάκο και τον Σκορδίλη, που δεν είχε αντίπαλο στην ρακέτα. Ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα και ο Φάρος βρέθηκε μπροστά με 32-30 στο 10’.

Η επίθεση των φιλοξενούμενων ισορρόπησε στην συνέχεια ενώ ανάγκασε τον Φάρο να μαζέψει από νωρίς τα πέντε ομαδικά φάουλ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 45-37. Ο Ηρακλής επανήλθε με σερί 2-12 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-49.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή επιχείρησαν να πλησιάσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα προβλήματα στην αντιμετώπιση των επιθέσεων του Φάρου δεν τους επέτρεπε να φτάσουν πολύ κοντά. Τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου το σκορ ήταν 65-58. Ένα ξέσπασμα του «Γηραιού» έφερε το ματς στο σουτ, 67-64.

Με τρίποντο του Κατούφα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με το ματς να μην έχει το υψηλό τέμπο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δημάκος ευστόχησε στο πέμπτο σημερινό του τρίποντο  και έστειλε τον Φάρο στο +11, 75-64. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λανθασμένες επιλογές με τον Ηρακλή να ξαναμπαίνει στο ματς χάρη στον Ρουτκάουσκας, που ήταν καθοριστικός και συνέβαλε στο να μειώσει η ομάδα του στους τρεις, 77-74, τρία λεπτά πριν την λήξη. Το τέλος ήταν συναρπαστικό με τον Κακαρούδη να διαμορφώνει το 83-75 με ελεύθερο τρίποντο. Τελικό σκορ στο "Παντελής Νικολαΐδης", 86-75.

Το φύλλο αγώνα:

Φάρος Κερατσινίου-Ηρακλής 86-75
Διαιτητές: Μπήτης, Παναγιώτου, Παντελίδης
Δεκάλεπτα: 32-30, 50-49, 67-64, 86-75.
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 17, Βασιλόπουλος 9(1), Κουντουράς, Καράμπουλας 5(1), Μπατής 3(1), Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 11(2), Κακαρούδης 10(3), Λιάδης, Δημάκος 26(5), Κατούφας 5(1), Παπαδόπουλος.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13(1), Γιαννακίδης, Ονάσογλου 4, Δέσπος, Χρυσόπουλος 6(2), Γκαγκαλούδης 16(3), Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 22, Χείλαρης 7(2), Καλαϊτζίδης 7(1).

Photo credits: Eurokinissi