23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός 97-77: Τον… προσγείωσε στην πραγματικότητά του (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε έναν αγώνα στη Μόσχα, όπου δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό της ΤΣΣΚΑ, η οποία βρήκε λύσεις απέναντι στη ζώνη του, και εύκολα... παραδόχθηκε στην τύχη του, χάνοντας με 97-77 και φεύγοντας από τη ρωσική πρωτεύουσα με μια νέα «βαριά» ήττα, τη στιγμή που η τελευταία νίκη με ανατροπή κόντρα στη Ζενίτ έμοιαζε να του δίνει ψυχολογία, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη απλά τον προσγείωσαν στην πραγματικότητα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει πιο δυνατά, επιστρατεύοντας τη ζώνη του ξανά με προσαρμογές, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ΤΣΣΚΑ από το να βρει ρυθμό, ευστοχώντας από μακριά, με τον Σβεντ και τον Αντόνοφ να τον «πυροβολούν» και γρήγορα να φέρνουν διαφορά κοντά σε διψήφιο νούμερο (20-11 στο 7'). Οι «πράσινοι» βασίστηκαν επιθετικά στις ορέξεις του Νέντοβιτς, που αποτελούσε τον μπροστάρη, καθώς και σε κάποιες λύσεις στο ανοικτό γήπεδο, με τον Έβανς να τελειώνει μερικές φάσεις στη ρακέτα και την ομάδα του να δείχνει να ακολουθεί στο σκορ (29-22).

Τα πρώτα 2.5 λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν πέρασαν με κάποια αξιοποίηση της κατάστασης, που έφερε η αστοχία της ΤΣΣΚΑ από μακριά απέναντι στη ζώνη του Πρίφτη, με συνέπεια να έρθει η ενέργεια του Μπολομπόι και η ποιότητα του Κλάιμπερν, σε ένα παιχνίδι πολύ πιο ορθολογικό για τους γηπεδούχους, ώστε πολύ γρήγορα να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά στο +17 υπέρ τους, βάζοντας πολύ δύσκολα στο «τριφύλλι» (47-30 στο 17'). Ο Ουάιτ προσπάθησε να αξιοποιήσει κάποια miss match του και έδειξε διάθεση, ο Παπαγιάννης τελείωσε φάσεις συνεργαζόμενος με τον Νέντοβιτς, στην επιχείρηση των φιλοξενούμενων να συνέλθουν, προτού ο Ούκοφ σκοράρει για τρεις και για το 53-38 του ημιχρόνου.

Με τον Αντόνοφ να παίρνει πάλι προσπάθειες, η ΤΣΣΚΑ «έτρεξε» ένα αρχικό 9-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε το δείκτη του σκορ στο +24, κάνοντας πια «Γολγοθά» τον αγώνα για τον Παναθηναϊκό (62-38 στο 23'). Οι «πράσινοι» δεν αξιοποιούσαν μια πιθανή υπεροχή στη ρακέτα, κάτι που έκαναν που άρχισαν να κάνουν με ένα σχήμα με τους Ουάιτ και Έβανς, αλλά έμοιαζε να είναι πια αργά, μειώνοντας μόλις μέχρι το -17 και μη δείχνοντας ικανοί να απειλήσουν όσο περνούσε ο χρόνος, με αποτέλεσμα μερικές προσπάθειες του Κλάιμπερν απλώς να διατηρήσουν την πολύ μεγάλη διαφορά (75-54).

Ο Ουάιτ συνέχισε να είναι, ουσιαστικά, ο μόνος που πάλευε για το «τριφύλλι» σε μια τελευταία περίοδο επί της ουσίας διαδικαστική, όπου στα μέσα της με τη βοήθεια του Παπαγιάννη ήρθε η μείωση μέχρι το -15 (82-67). Δίνοντας και στον Μιλουτίνοφ χρόνο, ο Ιτούδης πήρε πράγματα και από τον Σέρβο σε μια σταδιακή επάνοδό του, που αποτέλεσε για εκείνον και το θετικό νέο σε αυτό το δεκάλεπτο, φτάνοντας χωρίς δυσκολία στο τελικό +20 (97-77).

Δεκάλεπτα: 29-22, 53-38, 75-54, 97-77

ΟΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ: Η ΤΣΣΚΑ, έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, είχε την ευκαιρία να δώσει τον χρόνο σε παίκτες της, που είτε δεν είχαν είτε επιστρέφουν από κάποιο πρόβλημα. Στην πρώτη κατηγορία βρίσκουμε τον Σέμεν Αντόνοφ, ο οποίος δείχνει την ποιότητά του όποτε χρειάζεται, με τον Σενγκέλια αυτή την φορά να απουσιάζει, και με 16 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 4/6 τρίποντα, «φώναξε» παρών στον Δημήτρη Ιτούδη. Στη δεύτερη ανήκει ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, που χάρη στις συνθήκες αυτές βρήκε χρόνο, για να αρχίσει να γυρίζει από τον τραυματισμό του, προλαβαίνοντας να έχει 9 πόντους και 13 ριμπάουντ σε κάτι παραπάνω από 21 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι αριθμοί είναι αρκετά σαφείς στα σουτ. Η ΤΣΣΚΑ είχε 50% στα τρίποντα με 14/28 σουτ από μακριά, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός σκόραρε με 7/25 και 28% στο ίδιο σημείο, κάτι που στην ουσία έκανε μεγάλη διαφορά, με τους Ρώσους να «σπάνε» τη ζώνη του Πρίφτη.