22.2 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Τρίποντος εκτελεστής ο Προμηθέας! (vids)

Την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη για φέτος πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που πέρασε νικηφόρα από την «Tofas Spor Salonu», επικρατώντας της νεοφώτιστης Μπουρσασπόρ με 93-84 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Eurocup, έχοντας αρκετά υψηλό ποσοστό στα τρίποντα (44.1% με 15/34).

Πρώτος σκόρερ ο Ίαν Μίλερ με 27 πόντους (4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα αλλά και 10/10 βολές), ενώ ακολούθησε ο Χάρης Γιαννόπουλος με 17 (5/7 τρίποντα).

Από πλευράς ηττημένων από 20 πόντους πέτυχαν οι Μαλίκ Νιούμαν και Μετίν Τουρέν

Ο καταιγισμός τριπόντων  ξεκίνησε από το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με κάθε ομάδα να έχει από 6 εύστοχα μακρινά σουτ. Η Μπουρσασπόρ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 12 πόντους (25-13 στο 7'30"). Ο Προμηθέας απάντησε με δικό του σερί και κατάφερε να πάρει κεφάλι με 26-25 στην εκπνοή του δεκαλέπτου, δια χειρός Ίαν Μίλερ

Σχετή ισορροπία επικράτησε στη δεύτερη περίοδο, με τους Αχαιούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +3 (46-43).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έπαιξαν σφιχτή άμυνα για περίπου 7 λεπτά μετά την ανάπαυλα και βρέθηκαν στο +13 (60-47 στο 26'05"). Μετά δέχτηκαν όμως κάποιους γρήγορους πόντους από την τουρκική ομάδα. Στο 30' το σκορ ήταν 68-59, μετά και από δύο τρίποντα των Αγραβάνη και Χριστοδούλου

H Mπουρσασπόρ έπαιξε το τελευταίο της χαρτί στο φινάλε, πλησιάζοντας ακόμα και στους 3 πόντους (75-72 στο 34'30"). Ο Προμηθέας όμως έδειξε την απαραίτητη συγκέντρωσ, βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

ΟΙ ΝΕΟΙ: Βαγγέλης Μάντζαρης, Μο Φαγιέ και Νίκολα Ραντίσεβιτς είναι οι παίκτες που προστέθηκαν τις τελευταίες ημέρες στο ρόστερ του Προμηθέα. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Σενεγαλέζος φόργουρντ, 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο Τέλος, ο Ραντίσεβιτς είχε 5 πόντους και 2 ασίστ σε 10 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93