18.3 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής του Eurocup

Με το ροζ φύλλο έφυγε η Χοβεντούτ Μπανταλόνα από την Τουρκία, αφού επικράτησε άνετα με 91-72 της Μπασεκτσεχίρ για την 3η αγωνιστική του Eurocup, κάνοντας το 3/3 στη διοργάνωση.

Ο Άντε Τόμιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 21 πόντους (9/10 δίποντα, 3/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 40-50, 57-75, 72-91

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν ξέσπασε απένατι στην Λιετκαμπέλις και πέρασε από τη Λιθουανία με το εντυπωσιακό 105-76!

Ο Άλαν Ουίλιαμς πέτυχε το απόλυτα αρμονικό double-double με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ, πιάνοντας 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και βάζοντας πλώρη για το βραβείο του MVP της αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 39-59, 50-82, 76-105

Κόντα στην 100αρα έφτασε η Μονακό, που πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Άντβερπ με το ευρύ 96-64.

O Μάρκους Νάιτ με 20 πόντους είχε τα ηνία στο σκοράρισμα για την ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, η οποία, πέρα από το υψηλό σκορ είχε και μόλις 5 λάθη για 21 ασίστ, πραγματοποιώντας μια πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση!

Τα δεκάλεπτα: 30-27, 51-41, 73-51, 96-64

Υψηλό σκορ και από την Μόρναρ Μπαρ, που επιβλήθηκε της Μπρέσια με 95-76 μέσα στην έδρα της.

Ο άλλoτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Κένι Γκάμπριελ ήταν ένας από τους παράγοντες του ματς, με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 52-35, 74-56, 95-76

Η Λεβελουά του Γιούρι Ζντοβτς απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Ράτιοφαρμ Ουλμ, με το τελικό 86-80 σε ένα ματς που οι δυό ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ.

Ο Ασέμ Μάρεϊ πέτυχε double-dοuble με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ σε λιγότερο από 20' λεπτά που παρέμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-40, 63-62, 80-86

Ντέρμπι είχαμε στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της ημέρας. Η Ουνικάχα Μάλαγα, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη με 91-87 απέναντι στην Μπούντουσνοστ

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο, ο Φράνσις Αλόνσο με 21  πόντους. Σημαντική και η προσφορά του Αλμπέρτο Ντίαζ με τις 11 ασίστ που μοίρασε.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-47, 62-64, 91-87