27.4 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Το “καθάρισε” ο Τζέιμς (vids)

Ο Μάικ Τζέιμς "καθάρισε" για την ΤΣΣΚΑ στα τελευταία καθοριστικά λεπτά του αγώνα και την οδήγησε στη νίκη με 87-78 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στη Λιθουανία για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ρακέτα «καθάριζε» πολλές καταστάσεις, αλλά η περιφέρεια ήταν αυτή που ανέλαβε δράση επιθετικά για τους Ρώσους από τα πρώτα λεπτά. Μετά το 5-4 (2’30’’) πήραν το προβάδισμα και άρχισαν να απομακρύνονται για να φτάσουν στο 22-37 (15’) με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν. Οι Λιθουανοί δεν τα παρατάνε και το έδειξαν για μία ακόμη φορά. Συνεχόμενοι πόντοι από τον Χέις διαμόρφωσαν το 37-42 (18’15’’).

Τα τέσσερα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν αρχικά ο (κορυφαίος ως εκείνη τη στιγμή) Γκριγκόνις και ένα λεπτό αργότερα (22’) οι Γιανκούνας και Γκέμπεν έφεραν σε ακόμη δυσκολότερη θέση τη Ζαλγκίρις. Το 56-66 (29’30’’) του Μπολομπόι μπορεί να οδήγησε κάποιους στο συμπέρασμα πως το παιχνίδι τελείωσε.

Οι Λιθουανοί βρήκαν τον επόμενο πρωταγωνιστή τους στο πρόσωπο του Λοβέρν, ο Γκριγκόνις επέστρεψε και ο Μιλάκνις έγραψε το 64-66 (33’). Δύο τρίποντα από Κλάιμπερν και Τζέιμς και ένα drive από τον δεύτερο οδήγησαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (64-74, 34’20’’).

O Γκριγκόνις ήταν όμως και πάλι εκεί για το 72-76 με τον Γιανκούνας να γράφει το (78-79, 38'50''). Το τέταρτο τρίποντο του Τζέιμς έδωσε σημαντική ανάσα στην ΤΣΣΚΑ (39'18'') έβαλε τις βολές στα 19'' και ένα τρίποντο και εξασφάλισε τη νίκη για την ομάδα του.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς επέστρεψε στο ρόστερ μετά την απουσία της προηγούμενης εβδομάδας και ήταν αυτός που βοήθησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει το βήμα μπροστά που ήθελε να για να φτάσει στη νίκη στο Κάουνας. Είχε 27 πόντους και πέντε ασίστ.

Τα τρίποντα: Τζέιμς και Γκριγκόνις έκαναν τον δικό τους άτυπο διαγωνισμό τριών πόντων. Ο οποίος όμως έληξε χωρίς νικητή αφού και οι δύο άφησαν το παρκέ με 5/6 τρίποντα!

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Κόρτες, Φούφης

Δεκάλεπτα: 17-26, 38-45, 58-66, 78-87