18.1 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Τα βρήκε σκούρα, αλλά νίκησε η Βαλένθια (Vids)

Η Σεβίλλη προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη Βαλένθια. Και την ταλαιπώρησε αρκετά, επιστρέφοντας ακόμη και από το -12 για να πάρουν όμως στο τέλος οι "πορτοκαλί" τη νίκη με το τελικό 85-90 εκτός έδρας.Ο αγώνας είχε εντυπωσιακές φάσεις και μία ήρθε νωρίς με πρωταγωνιστή στον Λόκετ.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο (15-12 στο 10', 34-35 στο 20'). Με τη Βαλένθια να βγάζει φάσεις σαν κι αυτή με τους Ντούμπλιεβιτς και Σίκμα να βρίσκονται με... κλειστά τα μάτια.

Στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεφεύγουν, για να φτάσουν για πρώτη φορά στο +9 (50-59, 27'30''). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (57-59, 28'40'') με τρίποντο από τον ΝτεΒρίς.

Αλλά η κατάσταση δυσκόλεψε περισσότερο γι' αυτούς στην τελευταία περίοδο. Κάποιες αποφάσεις των διαιτητών τους επηρέασαν, φάνηκε να χάνουν την συγκέντρωσή τους και βρέθηκαν ξαφνικά στο -12 (63-75 35'34''). Και όμως η Σεβίλλη δεν τα παράτησε έχοντας δίπλα της ένα ιδιαίτερα εκδηλωτικό κοινό, επέστρεψε, μείωσε στους τρεις πόντους (79-82, 39'10''), αλλά δεν μπόρεσε και να φτάσει στη νίκη που τόσο ήθελε, προκειμένου να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στις οποίες βρίσκεται. Ένας από τους λόγους ήταν ο Αντουάν Ντιό και αυτή του η ενέργεια που διαμόρφωσε το 79-84.

Και κάτι αρχειακού χαρακτήρα: Το πρώτο καλάθι του Καμπέθας με τη φανέλα της Σεβίλλης