25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Τέλος στο αήττητο της Μπαϊρόιτ (pics, vids)

Η τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League ολοκληρώθηκε με τις ελληνικές ομάδες να βρίσκονται στο 2-1. Άρης και ΠΑΟΚ ηττήθηκαν χθες, ενώ η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στην παράταση σήμερα από την Ρόζα Ράντομ στο ΟΑΚΑ με 96-92. Μοναδική αήττητη έμεινε η Μονακό, μετά την ήττα της Μπαϊρόιτ. Χωρίς νίκη παρέμειναν οι Ρόζα Ράντομ, Κάπο ντ' Ορλάντο και Χάποελ Χολόν.

Η περσινή φιναλίστ έδειξε πως δεν αστειεύεται. Και εντός έδρας «χάρισε» στην Μπαϊρόιτ την πρώτη της φετινή ήττα στο Basketball Champions League.  Η Μπάνβιτ επιβλήθηκε 85-74 με τον Αντόνι Τόμας να σταματά στους 23 πόντους και παρά την προσπάθεια του Ντε’ Μον Μπρους που έφτασε στους 26 για τους Γερμανούς.

H Ρίζεν Λούντβιχσμπουργκ πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Βέντσπιλ με το τελικό 61-73 στη Ρίγα.

Οι Γερμανοί έφτασαν στο 3-1 στον Β' Όμιλο και συγκατοικούν με την Ιμπεροστάρ Τενερίφε και την Νεπτούνας, που πήραν τις νίκες που ήθελαν κάτι παραπάνω από άνετα. Η Νεπτούνας επιβλήθηκε 114-73 της Γκάζιαντεπ του Στέφανου Δέδα.

Και η Ιμπεροστάρ Τενερίφε 88-47 της Κάπο ντ' Ορλάντο που παραμένει χωρίς νίκη.

Μεγάλη νίκη σε σημασία και εύρος πήρε και η Όλντενμπουργκ εντός έδρας με το 100-80 επί της Μούρθια, η οποία -να σημειωθεί- τρεις μέρες νωρίτερα είχε επιβληθεί της Μπαρτσελόνα στην Παλαού Μπλάου Γκράνα. Ήταν δύσκολο όμως να νικήσει στη Γερμανία όταν οι γηπεδούχοι είχαν 20/38 τρίποντα!!!

Η Ναντέρ, αντίθετα, δυσκολεύτηκε για να φτάσει να φτάσει ως τη νίκη, την οποία σφράγισε στο τέλος της αναμέτρησης με το 75-74 επί της Οστάνδης.

Στον τελευταίο (χρονικά) αγώνα της ημέρας η Βενέτσια εντός έδρας πήρε τη νίκη από την Στρασμπούργκ με 78-67. Ο Μάικ Μπράμος έμεινε στο παρκέ για κάτι λιγότερο από 28 λεπτά και στο διάστημα αυτό είχε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.