20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Διπλή απώλεια για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 75-61 από τη Σαλόν εκτός έδρας στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, με το ρεκόρ του στον όμιλο να γίνεται πλέον 1-3. Τα άσχημα νέα δεν σταμάτησαν εδώ, αφού θα επιστρέψει και με τραυματία τον Κρουμπάλι.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει στο παιχνίδι όπως ήθελε και όχι μόνο αυτό. Κατάφερε να έχει μια σχετική σταθερότητα και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Έφτασε στο 10-15 (6’20’’) και το 24-31 (15’15’’), φτάνοντας ως το +8 (28-36, 17’40’’), κερδίζοντας τις μάχες στα ριμπάουντ, έχοντας καλές συνεργασίες στην επίθεση ακόμη και σε δύσκολες φάσεις και έδειχνε να έχει και τον έλεγχο του ρυθμού.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν στο 33-41 (19’27’’) και μπήκε στο δεύτερο μισό με τον Κρουμπάλι να κάνει το 36-43 (21’). Το επόμενο διάστημα ήταν το χειρότερο για την ελληνική ομάδα. Ο Ζελαμπάλ ήταν ο βασικός υπαίτιος με ριμπάουντ, κλεψίματα και σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά οι συμπαίκτες του ακολούθησαν σχετικά γρήγορα και μπήκαν στην εξίσωση για να κάνουν ένα 13-0 ως το 49-43 (25’) και να συνεχίσουν ως την πρώτη διψήφια διαφορά (55-45, 28’) και στο 60-47 (29’50’’). Οι Γάλλοι είχαν πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού με ένα επιμέρους 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο (60-49).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την τελευταία του προσπάθεια να πλησιάσει, μείωσε την απόσταση από τους 14 (65-51, 33’) στους οχτώ (67-59, 36’15’’) με τον Αντώνη Κόνιαρη. Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα τον Κρουμπάλι να πατά πάνω σε πόδι αντιπάλου και να «γυρίζει» το δικό του πόδι, πηγαίνοντας με βοήθεια στον πάγκο. Η προσπάθεια της ελληνικής ομάδας δεν απέδωσε καρπούς και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό75-61.

Οι αριθμοί του αγώνα: Δεν μπορεί να είναι άλλοι από αυτό το 24-8 της τρίτης περιόδου. Ήταν οι δύο αριθμοί που άλλαξαν όλη την εικόνα του παιχνιδιού προς όφελος των Γάλλων.

Δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49,75-61