20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Σωτήρας ο Κρουθ, εύκολα η Βαλένθια (vids, pics)

Η Εστουδιάντες έκανε την αντεπίθεσή της στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά η Βαλένθια ουσιαστικά δεν κινδύνευσε ποτέ και έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-82. Διαφορετικά εξελίχθηκε το άλλο παιχνίδι που έγινε νωρίς το απόγευμα με την Φουενλαμπράδα να παίρνει τη νίκη στο φινάλε από την Γκιπουζκόα, χάρη σε ένα σουτ του Πάκο Κρουθ που έγραψε το τελικό 70-69. Εστουδιάντες και Γκιπουζκόα βρίσκονται στην προτελευταία θέση της κατάταξης με ρεκόρε 10-22 με την Μπρεογάν να βρίσκεται στην τελευταία (9-22) με έναν αγώνα λιγότερο.

Βαλένθια-Εστουδιάντες 90-82

Οι "πορτοκαλί" έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, με τους "φοιτητές" να απαντούν με ένα επιμέρους 25-10 στην τελική ευθεία. Δεν ήταν όμως αρκετό για να τους δώσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ο Μάικ Τόμπεϊ με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια με τη φανέλα της Βαλένθια. ο Βαν Ρόσομ είχε 5 πόντους, αλλά και 11 ασίστ, ο Ντούμπλιεβιτς σημείωσε 11 πόντους και από 10 είχαν οι Βίβες και Σαν Εμετέριο. Ο Κλαβέλ σημείωσε 15 για την Εστουδιάντες, ο Ομάρκ Κουκ είχε 7 και 11 ασίστ, Ουίτινγκτον και Βιθέδο σημείωσαν από 11 πόντους και ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πρόσθεσε 10.

ACB Photo / I. Ferrera

Φουενλαμπράδα-Γκιπουζκόα 70-69

Ο Πάκο Κρουθ ευστόχησε 3'' πριν τη λήξη του αγώνα και ο Ρούπνικ σφράγισε μια πολύτιμη νίκη για την Φουενλαμπράδα με ένα κλέψιμο.

Ο Κραβτσόφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους, Ρούπνικ και Κρουθ ακολούθησαν με 14 και 11 αντίστοιχα. Ο Νέβελς με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, ενώ ο Μπάρο είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.