20.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Συνεχίζει ακάθεκτη η Νίζνι στη VTB League (vids)

Αν και φέτος έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά από τον κορονοϊό η Νίζνι συνεχίζει να απειλεί τις μεγάλες ομάδες της VTB League, καθώς σημείωσε ακόμη μία νίκη αυτή τη φορά επί της Αστάνα εκτός έδρας με 79-69 και ανέβηκε στην δεύτερη θέση.

Η Νίζνι μετά την ήττα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν «ξύπνησε» και πλέον μετράει δύο συνεχόμενες νίκες. Οι Ρώσοι πέρασαν και από την έδρα της ομάδας από το Καζακστάν με σκορ 79-69 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ανέβηκε στο 4-1 ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-5.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή όμως η Νίζνι είχε το πάνω χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο (61-49). Η Αστάνα προσπάθησε να κάνει την δική της ανατροπή στην τελευταία περίοδο όμως δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις για να την ολοκληρώσει.

Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Εβγκένι Μπαμπούριν, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Ντέβιν Μαρμπλ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20,35-41,49-61-69-79