19.5 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Σε συνθήκες… Πρωταθλήματος ο Ηρακλής νίκησε τον Άρη

Μία εβδομάδα πριν μπουν στο νέο Πρωτάθλημα της Basket League, Ηρακλής και Άρης δοκίμασαν τον βαθμό ετοιμότητας τους σε φιλικό που έγινε στο Ιβανώφειο. Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής με 72-67, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στα μεγαλύτερα διαστήματα του αγώνα.

Ο Ηρακλής μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, επιχείρησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα στην τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 13 πόντους (47-34) και στο τέλος της ήταν στο +11 (56-45). Ο Άρης όμως βελτίωσε την άμυνα του και με ένα σερί 16-4, πλησίασε και προσπέρασε με 61-60. Ο Ηρακλής με μπροστάρη τον Σαγκς που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη.

Ήταν το τελευταίο τεστ των δύο ομάδων πριν την έναρξη του Πρωταθλήματος, στην οποία ο μεν Ηρακλής θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ, ο δε Άρης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-31, 56-45, 72-67
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Τσίλντρες, Σαγκς 17(3), Σχίζας 3(1), Καββαδάς 7, Τσαϊρέλης 8, Φίλλιος, Μπόουλιν 3(1), Μουρ 8(2), Βεργίνης 6(2), Ντάνιελ 7, Χάνλαν 13(2).
ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 13(1), Σταμάτης 6(2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 4, Χαριτόπουλος 1, Κουζέλογλου 15(2), Καλαϊτζίδης, Τσάλμερς 10(1), Νετζήπογλου, Ντραγκίσεβιτς 2, ΝτεΚόζι 10(2).