15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ράτιοφαρμ Ουλμ-Προμηθέας Π. 65-71: Συνέχισε με νίκη (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο EuroCup με το 71-65 επί της Ράτιοφαρμ Ουλμ στη Γερμανία. Βρίσκεται πλέον στο 2-3 στην κατάταξη και στις 8 Δεκεμβρίου θα αντιμετωπίσει την Μπουντούτσνοστ στο "Δ. Τόφαλος".

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες και έκλεισε 32-29 για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς. Η τρίτη περίοδος όμως άλλαξε την εικόνα όλου του παιχνιδιού. Οι Αχαιοί έκαναν ένα βήμα μπροστά στην άμυνα, ήταν κάτι που τους βοήθησε και στην επίθεση, μπήκαν με ένα 23-11 και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, προσπάθησαν να απειλήσουν και μείωσαν την απόσταση στους τέσσερις πόντους (65-69) με 30'' για τη λήξη. Ήταν αργά για να αλλάξει κάτι με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 65-71.

MVP: Ο Τζεράι Γκραντ και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έφτασαν και οι δύο στο 16 στο σύστημα αξιολόγησης με τα όσα έκαναν στο παρκέ. Ο Κέντρικ Ρέι είχε 14 πόντους και 6 ασίστ και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Διαιτητές: Ρόσι, Κλιβάζ, Πέερ

Δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71