21.6 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Πρώτος και καλύτερος ο Ηρακλής

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο όμιλο του FIBA Europe Cup ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε στην φούσκα της «Ντε Μπος» και της Μονς με 79-75 στην παράταση, και με 3/3 προκρίθηκε ως πρώτος στους «16» του θεσμού.

Η ομάδα του Αστέριου Καλύβα με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να καθαρίζει τη νίκη, αλλά οι Βέλγοι, οι οποίοι έμειναν στην μια νίκη επιχείρησαν το μεγάλο κόλπο, και λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη, καθώς με ένα γρήγορο 5-0 και με φόλοου του Σπένσερ προηγήθηκαν με 66-65 στα 4,2'', με τον Σμιθ να κάνει φάουλ στον Χάνλαν και αυτός με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 66-66, και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση.

Μετά από ένα αναγνωριστικό και κακό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο (11-11), οι Βέλγοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 με με τρίποντο του Ντούραμ βρέθηκαν στο +8 (32-24) στα 47'', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 32-26 χάρη σε ατομική ενέργεια του Χάνλαν,

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο «γηραιός» έκανε την διαφορά, και με «βομβαρδισμό» από τρίποντα, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 18-4, και με μακρινό τρίποντο του Σχίζα στα 17'' βρέθηκε στο +7 (52-45), ενώ στο 32' έφτασε και στο +11 (56-45) με τον Τσαϊρέλη. Τα τελευταία 42 δευτερόλεπτα ανήκαν στον Χανλάν, που εν μέρει διόρθωσε το λάθος του, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Συγκεκριμένα ο Αμερικάνος γκαρντ με 2/2 βολές στα 42'' έγραψε το 65-61, με τον Μπαρνς με τρίποντο να μειώνει σε 65-64 στα 27'', και τον Σμιθ να κλέβει την μπάλα από τον Χάνλαν, με αποτέλεσμα ο Σπένσερ με φόλοου στα 4,2'' να γράψει το 65-66, αποτέλεσμα που έδινε και πάλι την πρωτιά στον Ηρακλή. Ο Χάνλαν κέρδισε φάουλ από τον Σμιθ στα 2,8'' και με 1/2 ισοφάρισε σε 66-66, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Ηρακλής πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα, και το κράτησε ως το τέλος, ενώ η αποστολή του επιστρέφει την Κυριακή (31/1) στην Θεσσαλονίκη.

Χάνλαν, Καββαδάς πάλι...και πάλι

Οι δυο παίκτες για ένα ακόμη παιχνίδι αποδείχθηκαν οι ηγέτης του Ηρακλή, με τον Ουίλιαμ Χάτσερ να έχει 22 πόντους με 7/8 βολές, 6/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς ήταν και πάλι κυρίαρχος με 11 πόντους (5/11 διπ.), 11 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Επίσης η ομάδα της Θεσσαλονίκης κυριάρχησε στα ριμπάουντ (44-34), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχε 7/13 τρίποντα, σημείο κλειδί για τον αγώνα.