20.9 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Προμηθέας Π.-Άρης 62-82: Αυτοκράτορας στην Πάτρα! (vids, pics)

Ο Άρης έκανε τη δεύτερη νίκη του με εντυπωσιακό τρόπο! Επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα με 82-62 για την 6η αγωνιστική της Basket League με τους Χάνλαν - Κέλι να δείχνουν το δρόμο. Ήταν η πρώτη νίκη για τους "κιτρινόμαυρους" στο "Δ. Τόφαλος" από τη σεζόν 2016-17.

Οι Θεσσαλονικείς βασίστηκαν στην άμυνά τους, βρήκαν σημαντική βοήθεια από το δίδυμο Χάνλαν – Κέλι στην επίθεση και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους. Έφτασαν στο 10-18 (7’) με τον Κώστα Ντούβα, που βρισκόταν στην άκρη του πάγκου μετά το διαζύγιο με τον Λουίς Κασιμίρο, να προχωρά σε αλλαγές. Η διαφορά μειώθηκε με τον Δημήτρη Αγραβάνη να δίνει και το προβάδισμα στους Αχαιούς (23-22, 11’47’’). Ο Άρης όμως έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό. Πίεσε στην άμυνα, προσπάθησε για το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό και κατάφερε να φτάσει ως το +9 (27-36, 18’47’’).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ακόμη καλύτερα στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει ως το +16 (35-51, 26'). Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου ο Χάνλαν κατευθύνθηκε στον πάγκο, καθώς γλίστρησε στο παρκέ και κουτσαίνοντας έγινε αλλαγή (45-55, 31'). O Προμηθέας προσπάθησε να βρει λύσεις, αλλά ο Άρης έφτασε και στο +16 (52-68, 35') και λίγο αργότερα το +23 (56-79, 37'45''), για να σφραγίσει τη νίκη με το τελικό 62-82.

MVP: Ο Τζέιμς Κέλι στο μόλις δεύτερο παιχνίδι του με τον Άρη ξεχώρισε και έκανε τα πάντα στο παρκέ. Σημείωσε 18 πόντους, πήρε 15 ριμπάουντ, είχε ακόμη δύο ασίστ, δύο κλεψίματα και 1 τάπα και έφτασε στο 26 στο σύστημα αξιολόγησης.

Η ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΡΟΓΚΑΒΟΠΟΥΛΟΥ: Στις πεντάδες των δύο ομάδων που βρέθηκαν στο παρκέ στο τζάμπολ, μόλις ένας παίκτης ήταν Έλληνας: Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος. Οι άλλοι τέσσερις για τον Προμηθέα ήταν οι Ρέι, Γκραντ, Γκάντι και Μάιλς. Η πεντάδα του Άρη ήταν οι Κόουαν, Λόκετ, Ουίλιαμς, Χάνλαν και Κέλι.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Θεονάς-Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82