18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Προβάδισμα ανόδου για τον Φάρο!

Ο Φάρος ξεκίνησε με break την σειρά των τελικών της Α2, κερδίζοντας 79-70 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο και παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα στην υπόθεση άνοδο.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι αρχικά προηγήθηκαν με 14-6 την στιγμή που ο «Γηραιός» αστοχούσε σε φαινομενικά εύκολες φάσεις. Η νευρικότητα κόστιζε στους γηπεδούχους και παρά τα 5 ομαδικά φάουλ που είχε συμπληρώσει ο Φάρος από νωρίς, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 11-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβηκε η ένταση, λόγω και της κρισιμότητας του παιχνιδιού, με τον αγώνα να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 28-35.

Η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη συντηρούσε διαφορά 7-8 πόντων και δεν επέτρεπε στον Ηρακλή να πλησιάσει. Ωστόσο στα μέσα της τρίτης περιόδου ο «Γηραιός» πλησίασε στους 3, 39-42, με όπλο τα τρίποντα. Με μπροστάρη τον Κακαρούδη ο Φάρος έφτασε στο 47-55 στο 30’. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τα ηνία του αγώνα. Γκαγκαλούδης και Γιαννακίδης από την μεριά του Ηρακλή έκαναν τα πάντα για να μην αφήσουν τον Φάρο να ξεφύγει. Στο 36’ το σκορ έγινε 62-63 ύστερα από βολές του Ρουτκάουσκας και το δραματικό φινάλε ήταν γεγονός. Εκεί ήρθε ένα ξέσπασμα των Πειραιωτών που έφτασαν στο +10 για το 65-75, κλειδώνοντας την νίκη. Τελικό σκορ 70-79 και 2-1 στην σειρά για τον Φάρο.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη Τετάρτη (24/5).

Το φύλλο αγώνα:

Ηρακλής-Φάρος Κερατσινίου 70-79
Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Βαρδάλος
Δεκάλεπτα: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11(3), Γιαννακίδης 9(3), Τότσιος 2, Ονάσογλου 3(1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5(1), Καλαϊτζίδης 7(1).
Φάρος Κερατσινίου (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 12, Κουντουράς, Καράμπουλας 13(1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19(2), Βασιλόπουλος 7(1), Δημάκος 9(1), Κατούφας 4, Παπαδόπουλος.

Photo credits: Eurokinissi