18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Πιο ντέρμπι δεν γίνεται! (pics, vids)

Τέσσερις αγώνες έγιναν το πρωί για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, τέσσερις αγώνες κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ ή και στην παράταση. Από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις ήταν η νίκη της Εστουδιάντες στη Βαρκελώνη με το τελικό 100-95 επί της Μπαρτσελόνα. Και τον Σίλβεν Λάντεσμπεργκ να σημειώνει κάτι λιγότερο από τους μισούς πόντους των φοιτητών με τους 48 που μέτρησε! Ήταν η πρώτη ήττα των Καταλανών στην ACB από την ημέρα που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Ο Φώτης Κατσικάρης και ο Κώστας Βασιλειάδης επέστρεψαν στο Μπιλμπάο, για  να αντιμετωπίσουν την πρώην ομάδα τους και τελικά να την νικήσουν με την νυν, την Ιμπεροστάρ Τενερίφε με 74-67. Ο Βασιλειάδης σε 20’31’’ είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Απίστευτο παιχνίδι στην εξέλιξή του έγινε στην Μπανταλόνα, όπου η Χοβεντούτ πήρε τη νίκη στην εκπνοή της παράτασης με 92-91 από την Γκραν Κανάρια χάρη στην ψυχραιμία του Νίκολα Λαπροβίτολα από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος ήταν καλύτερη, απειλήθηκε από την Ομπραντόιρο, αλλά στάθηκε όρθια και πήρε τη νίκη που ήθελε με το τελικό 86-77 μετά από επτά συνεχόμενες ήττες.

Τι έγινε στους αγώνες

Πάνω που λέει πως βρήκε το ρυθμό της και πήρε τα πάνω της, η Μπαρτσελόνα θυμάται τον.. παλιό κακό ευατό της και υπενθυμίζει στους φίλους της πως οι «παιδικές ασθένειες» δεν ξεπερνιούνται και τόσο εύκολα. Η Εστουδιάντες της το θύμισε με την νίκη της στη Βαρκελώνη, σε έναν αγώνα στον οποίο η επίθεση είχε τον πρώτο λόγο, όπως και η ίδια άλλωστε από τα πρώτα λεπτά (18-28, 10’). Οι Καταλανοί βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ, ισοφάρισαν στο 32’ (75-75), έφτασαν στο +& (84-77, 35’10’’), αλλά ένα τρίποντο του Λάντεσμπεργκ 37’’ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το 90-96 και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην αναμέτρηση. Κόπονεν (19), Ερτέλ (18π, 7 α) και Οριόλα (18) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Μπάρτσα, που παραδόξως υπέπεσε σε μόλις 8 λάθη (τα 5 του Ερτέλ!). Αυτός όμως που έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του ήταν ο Λάντεσμπεργκ, ο οποίος σταμάτησε στους 48 πόντους με στατιστική μάλιστα για Όσκαρ: 7/11 δίποντα, 8/11 τρίποντα, 10/11 βολές!

ACB Photo/V. Salgado

Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε ειχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με την Μπιλμπάο να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πλησιάζει στην τρίτη περίοδο (43-44, 27’17’’). Η ομάδα των Κατσικάρη – Βασιλειάδη όμως βρήκε γρήγορα τον ρυθμό της και πάλι, απομακρύνθηκε και έφτασε στη νίκη με το τελικό 67-74 να σφραγίζει την αναμέτρηση, διατηρώντας την «ελληνική» ομάδα από τα Κανάρια στη μάχη για μια θέση στα πλέι οφ. Ο Μάικ Τόμπεϊ με 15 πόντους, ο Ακονιόν με 10 και ο Πόνιτκα με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ ο Ρεντίβο με 19 ήταν αυτός που ηγήθηκε επιθετικά για την Μπιλμπάο.

ACB Photo/A. Arrizabalaga

Μπανταλόνα-Γκραν Κανάρια 92-91 (παρ.)

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε αποχρώσεις... πράσινες με το 27-17 της Μπανταλόνα, αλλά η Γκραν Κανάρια ισορρόπησε την αναμέτρηση στη δεύτερη περίοδο και ο αγώνας πήρε χαρακτήρα ντέρμπι ως το λήξη του. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ραβασέδα έγραψε το 71-72 για τους φιλοξενουμενους, Βεντούρα και Κόνγκερ απάντησαν για το 76-72 στα επόμενα 45’’, αλλά ένα τρίποντο του Σίλεϊ ένα λεπτό πριν τη λήξη έφερε και πάλι την αναμέτρηση στον πόντο. Ο ίδιος από τη γραμμή έγραψε στο 78-77 με 31’’ στο ρολόι. Ο Ρίτσαρντ επέστρεψε στο παρκέ και με 7’’ να απομένουν διαμόρφωσε το 80-77. Η Μπανταλόνα δεν πρόλαβε ούτε καν να το χαρεί, καθώς ο Μπάεζ μόλις 2’’ αργότερα, ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και διαμόρφωσε το 80-80! Ο Κονγκέρ αστόχησε στη δική του προσπάθεια με τη λήξη και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Σίλεϊ με 40’’ για το τέλος της έξτρα περιόδου έγραψε το 88-91 για την Γκραν Κανάρια, αλλά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής θα ήταν αυτή τη φορά από την άλλη πλευρά Ο Νίκολα Λαπροβίτολα είχε 2/2 βολές ια το 90-91, ο Σίλεϊ έκανε το λάθος, ο Βεντούρα έκλεψε, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Αργεντίνου και πάλι, μου με ένα ακόμη σετ εύστοχων ελεύθερων βολών έγραψε το 92-91 με 6’’ για το τέλος. Αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στο σουτ που επιχείρησαν με το Σίλεϊ και η νίκη έμεινα στα χέρια της Χοβεντούτ Μπανταλόνα. Ο Λαπροβίτολα είχε 22 πόντους και 7 ασίστ και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ο Κόνγκερ πρόσθεσε 17 και ο Τζόρνταν ακολούθησε με 14. Για την Γκραν Κανάρια από 19 πόντους σημείωσαν Μπάεζ και Σίλεϊ και από 11 πρόσθεσαν Ραβασέδα και Ραντίσεβιτς.

ACB Photo/D. Grau

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος άντεξε στην αντεπίθεση της Ομπρντόιρο και πήρε μια σημαντική γι’ αυτήν νίκη με το τελικό 86-77. Φίσερ (22), Τζένκινς (14), Τόμπσον (14), Χούσκιτς (10) ήταν οι διψήφιοι για τους γηπεδούχους με τον Σάιθ να σημειώνει 6 πόντους και να μαζεύει 11 ριμπάουντ. Ο Σάμπατ με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων και ακολούθησαν οι Μπέντζιους (16), Ράντοβιτς (12π, 9ρ), Πουστόβιι (10) και Σίμονς (10).