14.4 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Πετάει»ο Ήφαιστος, στο χείλος του γκρεμού ο ΠΑΟΚ!

Ο νόμος της Λήμνου... μίλησε και ο Ήφαιστος με ένα ψυχωμένο και παθιασμένο τέταρτο δεκάλεπτο (22-13) επικράτησε του ΠΑΟΚ με 77-69 για την 19η αγωνιστική της Βasket League και τον βύθισε ακόμη περισσότερο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας (5-14). Άσος στο μανίκι του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν ο Έλστον Τέρνερ με 16 πόντους ενώ ο Έβανς έκανε τα πάντα και στις δύο πλευρές του γηπέδου με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ και πλέον οι νησιώτες βρίσκονται στην πέμπτη θέση (11-8).

Ένα μπλακ άουτ στο τέλος ήταν αρκετό για να στερήσει από τον ΠΑΟΚ την νίκη στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στον πάγκο του. Τα αρκετά λάθη των φιλοξενουμένων (15) και οι κακές επιλογές στην επίθεση στοίχισαν με αποτέλεσμα ο Ήφαιστος να επιστρέψει στις νίκες (77-69). Πρώτοι σκόρερ του Δικεφάλου του Βορρά ήταν οι Σόρτερ και Μπράουν με 20 και 11 πόντους ενώ καλή παρουσία είχε ο Ουίλιαμς όπου άγγιξε το double double (10π.,9ριμπ.).

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην αρχή και ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ (17-11,7') με τον Σαρικόπουλο να ξεχωρίζει στις δύο πλευρές του γηπέδου. Οι δύο ομάδες πήραν φωτιά από τη γραμμή του τριπόντου με τον Ήφαιστο να μετράει 5/8 ενώ ο ΠΑΟΚ 4/8 αλλά το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια (24-20).

Η ομάδα του Κώστα Μέξα δεν έχανε τα ηνία της αναμέτρησης και με τον Μπράουν μπροστάρη έφτασε στην μεγαλύτερη διαφορά με 34-25. Οι γηπεδούχοι γρήγορα έφεραν το ματς στα ίσα με ένα επιμέρους σκορ 11-2 και τους Τέρνερ και Σταμάτη να δίνουν λύσεις στην επίθεση. Εν τέλει οι νησιώτες πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (41-40) με τον Χαριτόπουλο να μετράει 3/4 τρίποντα!

Ο Ήφαιστος μπήκε με πατημένο το πόδι στο γκάζι και με διαδοχικά καλάθια του Έβανς προηγήθηκε με 49-41. Κάπου εκεί ξύπνησε ο ΠΑΟΚ και με τους Σχίζα και Σόρτερ πήρε ξανά το προβάδισμα (54-51). Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά και με πάθος αλλά χαμένα σουτ το δεκάλεπτο έληξε υπέρ των φιλοξενούμενων με 56-55.

Με άγριες διαθέσεις μπήκε ο 'Ηφαιστος στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα κλεψίματα ανέτρεψε αμέσως το σκορ (62-56). Οι ασπρόμαυροι χρειάστηκαν έξι λεπτά και τον Ουίλιαμς για να πετύχουν το πρώτο καλάθι στην τελευταία περίοδο (64-58). Τα άστοχα σουτ και τα λάθη δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να φτάσει στην ανατροπή και με τον Έβανς καθοριστικό ο Ήφαιστος πήρε τη νίκη με 77-69.

Ο «ΝΕΟΣ» ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΣ: Ο Έλστον Τέρνερ ενσωματώθηκε τελευταίος στον σύλλογο του Ηφαίστου Λήμνου αλλά με την εμφάνισή του σήμερα φάνηκε σαν να παίζει από καιρό. Ο Αμερικανός γκαρντ μίλησε στα κρίσιμα σημεία και σε 28 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 16 πόντους (3/4διπ.,2/5τρ.,4/4βολ.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και κανένα λάθος.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ ήταν εκπληκτικός στον τομέα των ριμπάουντ μαζεύοντας 51! συνολικά και 20 επιθετικά ενώ ο Ήφαιστος μόλις 33 αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Αυτό που του στοίχισε βέβαια ήταν το κάκιστο ποσοστό από τα 6.75μ. (4/27) ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 12/29.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69