16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Περιστέρι-ΑΕΚ 101-81: Ρεβάνς με… κρύο πολωνικό αίμα (vids+pics)

Το Περιστέρι «πάτησε» κάτω την ΑΕΚ, της απάντησε για την ταπεινωτική ήττα στα Λιόσια για το Κύπελλο και πήρε την εκδίκησή του με «κατοστάρα» (101-81), φτάνοντάς τη στο 5-6 για την Basket League και φέρνοντας της ακόμη περισσότερο προβληματισμό, σε ένα ματς όπου ο Τόμας Γκιέλο ξεχώρισε μόλις τρεις μέρες μετά την απόκτησή του, «βομβαρδίζοντας» το καλάθι της Ένωσης με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα.

Το Περιστέρι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με αρκετές λύσεις στην επίθεσή του προηγήθηκε με «διπλό» σκορ στα πρώτα 3.5 λεπτά (12-6), αλλά με τους Φλιώνη και Παππά να συνθέτουν ένα καλό δίδυμο στην περιφέρεια, το ματς γύρισε γρήγορα για την ΑΕΚ (19-22 στο 8'), προτού απαντήσουν οι γηπεδούχοι, με ένα τρίποντο του Γκιέλο να χωρίζει τις δύο πλευρές στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-25).

Και ήταν... να μη βάλει το πρώτο σουτ ο Γκιέλο, καθώς με τα δικά του μακρινά σουτ οι παίκτες του Τόμιτς απομακρύνθηκαν από την Ένωση και πήραν απόσταση σε διψήφιο νούμερο μέσα σε 3.5 λεπτά (42-29). Με την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να επουλώσουν τις πληγές, που τους άφησε ο Πολωνός, χωρίς όμως πολλές λύσεις στην επίθεση, επιστρατεύοντας μέχρι και τον Ράουτινς, που βοήθησε τουλάχιστον στη μείωση σε μονοψήφιο νούμερο στο ημίχρονο (48-39).

Ο Πετγουέι πήρε τη σκυτάλη στα μακρινά σουτ από τον Γκιέλο, αλλά και ο Πολωνός συνέχισε την εξαιρετική δουλειά και με δικό του νέο τρίποντο η ομάδα του έφτασε μια ανάσα από το +20 (74-55 στο 28'). Κάπου εκεί, το Περιστέρι έχασε την προσήλωσή του και η ΑΕΚ προσπάθησε να περιορίσει τη ζημιά, βλέποντας τους Παππά και Χάμερ να παίρνουν πρωτοβουλίες, για να μειώσει στο -13 (76-63).

Με λύσεις κυρίως από τη ρακέτα του, το Περιστέρι συνέχισε να επιβάλει την ανωτερότητά του και έφτασε και στους 20 πόντους με καλάθι του Χρυσικόπουλου (85-65 στο 34'). Το ματς, κάπου εκεί, άρχισε να αποκτά ένα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον «Δικέφαλο» να μη συνέρχεται ποτέ επί της ουσίας και τους παίκτες του Τόμιτς να παίρνουν έτσι με εμφατικό τρόπο τη ρεβάνς τους, «σφυροκοπώντας» έως το τέλος για το +20, με τον Ζούγρη να παίρνει τις προσπάθειες και το χειροκρότημα στο φινάλε, μαζί με τον Φίλιππα σε μια εικόνα από το μέλλον (101-81).

Δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 76-63, 101-81

ΠΟΛΩΝΙΚΟ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΙΚΟ: Μια που ήρθε, μια που εκτέλεσε την ΑΕΚ. Κι άλλοι παίκτες του Περιστερίου έκαναν εξαιρετικό ματς, αλλά ο Τόμας Γκιέλο άλλαξε όλο το ρυθμό, σκοράροντας τέσσερα τρίποντα από το 25-25 προς το τέλος της πρώτης και οδηγώντας στο 40-29 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, προκαθορίζοντας έτσι την νίκη της ομάδας του, για να τελειώσει με 17 πόντους και 5/6 τρίποντα (είχε 5/5 αρχικά) σε σχεδόν 13 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν σκοράρεις με πάνω από 50% στα τρίποντα δεν είναι και το πιο εύκολο να χάσεις. Το Περιστέρι σούταρε με 15/28 σουτ και 53% ευστοχία, ξεπερνώντας τα 12/30 της ΑΕΚ με 40% ευστοχία, ενώ και στα δίποντα ήταν ανώτερο με 20/37 και 54% έναντι 14/32 και 43% της Ένωσης