21 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Περίπατος στη Βαρκελώνη για την Μπούργος (vids)

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος με παιχνίδι από... playstation κατά διαστήματα πήρε μια εύκολη νίκη από την Χοβεντούτ Μπανταλόνα με 95-78 για την 16η αγωνιστική της Liga Endesa. Η Μούρθια πήρε τη δεύτερη νίκη στους πρωινούς αγώνες της ημέρας στην Ισπανία με το 93-76 επί της Ομπραντόιρο.

Η ομάδα του Μπούργος έκανε μία εξαιρετική επιθετικά εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Παρά το ότι στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο -6 (22-16), αντέδρασε για να φτάσει στο 36' στο +21 (68-89) και στη συνέχεια στο τελικό 78-95! Ο Ριβέρο είχε 25 πόντους και οχτώ ριμπάουντ και ο Μπενίτε πρόσθεσε 16 και πέντε αντίστοιχα. Για την Μπανταλόνα πρώτος σκόρερ με 13 πόντους ήταν ο Βεντούρα, ενώ συνολικά η ομάδα είχε 9/21 (42%) στα σουτ τριών πόντων και πήρε και τη μάχη των ριμπάουντ (37-28).

Η Μούρθια ήταν σταθερά καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και έφτασε δίκαια στο τελικό 93-76. Ο Ντέιβις με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για να ακολουθήσουν οι ΝτιΛέο (14), Γιοκ (13) με τον Σαδιέλ Ρόχας να μετρά εννέα πόντους και εννέα ριμπάουντ. Ο Τζέικ Κοέν με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ομπραντόιρο. Αξιοσημείωτο πως ο Αουγκούστο Λίμα στα 7'20 που αγωνίστηκε στην αρχή του αγώνα είχε πέντε κλεψίματα σε πέντε λεπτά!

Η Μπανταλόνα βρίσκεται στην πέμπτη θέση (10-6) στην κατάταξη και η Σαν Πάμπλο Μπούργος με έναν αγώνα λιγότερο ένα σκαλί πιο κάτω με 10-5. Η Μούρθια είναι πλέον στο 8-8 (11η) και η Ομπραντόιρο στο 6-10 (12η). Στην κορυφή και αήττητη είναι η Ρεάλ Μαδρίτης με 14-0 και ακολουθούν η Ιμπεροστάρ Τενερίφη (12-2), η Μπαρτσελόνα (12-3) και η Μπασκόνια (11-4).