18.9 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Στην πρώτη γραμμή παλιοί γνώριμοι στην Ισπανία (pics, vids)

Ο αγώνας Γκιπουθκόα – Σεβίλλη ήταν αυτός που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Ένα παιχνίδι, το οποίο έγινε γρήγορα παράσταση για ένα ρόλο με τους γηπεδούχους να παίρνουν γρήγορα μια διαφορά και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 94-60. Η Γκραν Κανάρια πάλι ταλαιπωρήθηκε εκτός έδρας, αλλά τελικά πήρε τη νίκη από την Σαραγόσα με το τελικό 99-95, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο γνωστός μας Γιάνις Μπλουμς με 26 πόντους και 7/10 τρίποντα. Ένας ακόμη παλιός γνώριμος, ο Έρικ Γκριν που αγωνίστηκε πέρυσι στον Ολυμπιακό ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια με 19 πόντους στη νίκη της με 80-67 επί της Ομπραντόιρο που ταλαιπώρησε αρκετά τους πρωταθλητές Ισπανίας. Η ΜόραΜπανκ Ανδόρρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς υπέκυψε στην Φουεναμπράδα εντός έδρας και στην παράταση με τον Πάκο Κρουθ να ευστοχεί με τη λήξη της για το τελικό 94-95. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 17 πόντους με 2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές και ακόμη 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη σε 18'38''! Η Ιμπεροστάρ Τενερίφε βρέθηκε να κυνηγάει την Μούρθια στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης στο δικό της "σπίτι", αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει την αντεπίθεσή της και να φτάσει στη νίκη με 84-78.

Γκιπουθκόα-Ρεάλ Μπέτις Σεβίλλη 94-60

Η Γκιπουθκόα μπήκε στον αγώνα πολύ δυνατά και δεν επέτρεψε στη Σεβίλλη να την απειλήσει.

Προηγήθηκε 42-23 στα μισά της αναμέτρησης, βρέθηκε στο +25 (68-43, 29’) με τον Κλαρκ και τον Νόρελ να δίνουν το σύνθημα και τον δεύτερο να κάνει ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια, φτάνοντας στους 20 πόντους και τα 9 ριμπάουντ από το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +29 (84-55, 37’) και τελικά έφτασαν στην επικράτηση με το 94-60. Για την ιστορία να πούμε πως ο Χενκ Νόρελ άφησε το παρκέ με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ. Και κάτι πιο σημαντικό: Αυτό το +34 σηματοδοτεί τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της ομάδας, που το γιόρτασε με πολλά χαμόγελα στο παρκέ και... καψόνια με πους απς προς τον μικρότερο της παρέας, τον 19χρονο Άσιερ Αθπεϊτια.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Η Γκραν Κανάρια θα πρέπει να σκέφτηκε πως θα είχε ένα ακόμη εύκολο παιχνίδι μπροστά της, αλλά η Σαραγόσα φρόντισε να τη διαψεύσει. Μετά το 16-29 (10') και το 18-33 (11') οι φιλοξενούμενοι αισθάνθηκαν να απειλούνται πρώτη φορά, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 16-2 για να φτάσουν στο 34-35 (15'), παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής με ένα τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς (41-42, 19').

Η επιστροφή στον αγώνα έδωσε και πάλι έναν "αέρα" στους γηπεδούχους (45-56, 23'45''), οι οποίοι τρεις φορές ακόμη κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά για να την δουν να εξανεμίζεται έχοντας όμως τον πρώτο λόγο στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο 64-72 (29'15''). Η Σαραγόσα με ένα 8-0 έφερε τον αγώνα στα ίσια (72-72, 31'), αλλά η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και πάλι με τον ΜακΚίσιτς να της δίνει και ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (72-76, 32') και τον Πάμπλο Αγκιλάρ να οδηγεί στο 75-82 (33'15'').  Ο ΜακΚίσιτς αποδείχθηκε καθοριστικός, καθώς ήταν αυτός που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 80-91 (35'15''), δημιουργώντας και πάλι μια απόσταση "ασφαλείας" για την ομάδα του. Βέβαια αυτό το "ασφαλείας" στο μπάσκετ έχει αποδειχθεί πολλές φορές πως δεν μπορεί να υπάρχει ως λέξη. Και το απέδειξαν Μπέλας και Μπλουμς που μείωσαν τη διαφορά στους τρεις (88-91, 37'25''). Βαρνάδο και Μπέλας σχεδόν ένα λεπτό αργότερα είχαν φέρει και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια (93-93, 38'17''). Ο Μπάλβιν με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 93-94, τρία άστοχα σουτ ακολούθησαν, για να γίνει το φάουλ στον Μέκελ με 15'' στο ρολόι. Αυτός ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, ο Μπάλβιν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε στο 93-97. Στα 10'' ο Μπέλας έγραψε το 95-97. Το φάουλ έγινε άμεσα, ο Όλιβερ ευστόχησε (95-99), ο Μπλουμς αστόχησε από τα 6μ75 και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε.

Ο αγώνας της ημέρας έγινε στην Βαλένθια. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι παρουσίασαν στο κοινό τους το τελευταίο τους τρόπαιο, το Σούπερκαπ Ισπανίας, με την Ομπραντόιρο να αναλαμβάνει να τους... προσγειώσει άμεσα.

Πολύ κουβέντα είχε γίνει πριν τον αγώνα για την "κόντρα" του Έρικ Γκριν με τον Ματ Τόμας, καθώς και οι δύο έχουν ιδιαίτερη ευχέρεια στο σκοράρισμα. Με τον πρώτο να πιάνει νωρίς νωρίς... δουλειά.

Εξίσου καλά όμως δούλευαν οι αυτοματισμοί και οι συνεργασίες της Βαλένθια όπως αυτές του Σάστρε με τον Ντούμπλιεβιτς.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν. Με τους σκόρερ πάντως να έχουν πιάσει δουλειά για τα καλά.

Το πρώτο μισό έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (35-35), αλλά η Ομπραντόιρο έφτασε στο +7 (39-46, 23'33'') με τον Πουστοβιι να κάνει πολύ καλή δουλειά, παρά τα τρία φάουλ με τα οποία είχε χρεωθεί νωρίς στο παιχνίδι. Στο τέλος της τρίτης περιόδου το προβάδισμα ήταν ακόμη στα χέρια των φιλοξενούμενων (50-54, 28'25''). Κάπου εκεί έπιασε δουλειά ο Ράφα Μαρτίνεθ, ο οποίος με ένα προσωπικό 9-0 διαμόρφωσε το 59-54 (30'13''), γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα στην πλευρά της ομάδας του.

Αυτός που πήρε τη σκυτάλη όταν η διαφορά μειώθηκε (61-59, 32'25'') ήταν ο Σαμ Βαν Ρόσομ, οδηγώντας ως το +12 (71-59, 36'), αλλά και ο Σάστρε με φάσεις όπως αυτή...

...με τον Έρικ Γκριν να γράφει το 76-63, όντας για μια ακόμη φορά ο πρώτος σκόρερ της Βαλένθια στο τέλος της αναμέτρησης που έκλεισε με το 80-67.

ΜόραΜπανκ Ανδόρρα-Φουενλαμπράδα 94-95 (παρ.)

Η παράταση χρειάστηκε για να κριθεί ο τελικός νικητής στην Ανδόρρα. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην πρώτη περίοδο (18-19, 10') με τους γηπεδούχους να παίρνουν πρώτοι ένα μικρό προβάδισμα (31-25, 15'20''). Η Φουενλαμπράδα όμως επέστρεψε και έφτασε στο +4 (48-52, 26'). Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έδωσε και πάλι τα ηνία στην ομάδα του (55-54, 28'10''), η οποία όμως δεν μπόρεσε να τα κρατήσει για πολύ, βλέποντας την αντίπαλό της να φτάνει ως το +8 (58-64, 31'). Η Ανδόρρα ισοφάρισε (64-64, 32'15''), αλλά η Φουενλαμπράδα έδειχνε πως θα φτάσει στη νίκη, καθώς έφτασε και πάλι στο +8 μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη (68-76). Τα τρίποντα του Μπλάζιτς και του Γιάνκοβιτς όμως βρήκαν τον στόχο με τον Έλληνα φόργουορντ να μετράει και 4/4 ελεύθερες βολές, οδηγώντας στο 80-82 (39'37''). Ο Πόποβιτς έγραψε το 80-83 με 20'' στο ρολόι για να στείλει ο Μπλάζιτς τον αγώνα στην παράταση από τα 6μ75 (83-83).

Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο προβάδισμα, με τον Αλμπισί να κερδίζει φάουλ σε σουτ τριών πόντων έγραψε το 89-85, αλλά ενάμιση λεπτό αργότερα ο Εγένγκα έγραφε το 89-90.

Στο τέταρτο λεπτό της παράτασης ο Πόποβιτς διαμόρφωσε το 91-92 και 9'' πριν το τέλος ο Εγένγκα με 1/2 βολές το 91-93. Ήταν η σειρά του Ουόκερ να μιλήσει: Με 4'' να απομένουν ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Ανδόρρα (94-93).  Όπως αποδείχθηκε ο χρόνος  ήταν αρκετός για την Φουενλαμπράδα: Η μπάλα έφτασε στα χέρια του Κρουθ, ο οποίος με μια προσποίηση έμεινε μόνος του και την έστειλε στο καλάθι για το τελικό 94-95 με τους συμπαίκτες του να σπεύδουν να τον αγκαλιάσουν και να πανηγυρίσουν στο παρκέ!

Δείτε τι ακριβώς έκανε:

Και πως το πανηγύρισε η ομάδα στα αποδυτήρια...

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ιμπεροστάρ Τενερίφε έδειχνε να έχει μια μικρή υπεροχή, αλλά τα δύο απόμενα δεκάλεπτα είχαν τη σφραγίδα της Μούρθια. Μπαίνοντας μάλιστα στην τελευταία περίοδο είχε καταφέρει να διατηρήσει ένα προβάδισμα οχτώ πόντων (61-69, 31'40'').

Ο Μάικ Τόμπεϊ και ο Μάριους Πονίτκα ήταν αυτοί που έδειξαν να ανατρέπουν την κατάσταση μειώνοντας στον έναν πόντο (68-69, 33'20''), πριν ο Ρόσκο Άλεν ισοφαρίσει (70-70, 34').

Οι τρεις τους οδήγησαν στο 78-75 (38') με τους... παλιούς Ντάβιν Ουάιτ και Ροντρίγο Σαν Μιγέλ να διαμορφώνουν το τελικό 84-78.